HABER /  OTOMOBİL

Almanlardan dünya rekoru

Alman otomotiv devleri Volkswagen, Audi, Mercedes-Benz, BMW ve Porsche ilk 6 ayda rekor satış yaptı. Global satışları 5.8 milyon adede çıkan Alman markalarının, Çin'deki satışları 2 milyon adedi geçti

Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nı kazanan Almanya'dan dünya çapında bir başarı daha geldi. Volkswagen, BMW, Mercedes- Benz, Audi, Porsche ilk yarı yılda rekor satışlara imza attı.

Alman otomotivcilerin global satışları 5.8 milyon adede çıktı. Volkswagen dünya çapında 3 milyon adetten fazla satışla rekor kırarken, BMW ilk kez 1 milyon sınırını aştı. Audi ve Mercedes ise çift haneli büyüdü. Rekor satış, Çin pazarının dopingiyle geldi. Alman markaları sadece Çin'de 2 milyondan fazla sattı. Toplam satışlarının 3'te 1'ini Çin'de gerçekleştiren Alman otocular, dünyanın en büyük otomotiv pazarında da rekora imza attı. Volkswagen ilk 6 ayda 3 milyon 70 bin adetle rekor satışa imza attı. Marka Çin'de 1.39 milyon araç satışı gerçekleştirdi. Mercedes-Benz'in global satışları ilk yarı yılda yüzde 12.7 artarak 783 bin 520 adede çıktı. Markanın Çin'deki satışları ise yüzde 37.5 artışla 135 bin 972 adede yükseldi. 5 Alman marka arasında Çin'de en fazla büyüyen Mercedes-Benz oldu. Audi'nin global satışları yüzde 11.4 artarak 869 bin adede, Çin satışları ise yüzde 17.8 artışla 268 bin adede yükseldi. BMW Group, tarihinde ilk kez 1 milyon satış rakamını geçti. Markanın Çin'deki satışları ise yüzde 23.1 artarak 225 bin adede çıktı. Porsche'nin satışları da yüzde 7.6 artışla 87 bin 803 adede çıktı. Çin pazarında yüzde 8 büyüyen markanın satışları 19 bin 785 bin adete yükseldi.  

ÖNCEKİ HABERLER
EL Cezire muhabiri gözyaşlarını tutamadı!
Katliamın bilançosu artıyor
Saklıkent'ten acı haber geldi! SON DAKİKA
Dışişleri'nden İsrail iddiasına en sert yanıt!
Premeir Lig, İstanbul’da olacak
28 Ekim 2019 yarım gün mü öğleden sonra okul yok mu?
Yorumlar 1 yorum