BIST 2.382
DOLAR 15,89
EURO 16,80
ALTIN 936,56
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

ALES başvuru ücreti banka listesi-2018 ÖSYM kılavuzu

2018 ALES başvuruları 7 Mart'ta başlıyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES başvuru sayfası erişime açılıyor adaylar TC şifresi ve öğrenci şifresi ile sisteme giriş yapacaklar. ÖSYM 2018 kılavzuna göre ALES başvuru parası 90 lira olacak ve ALES paraları banka şubelerinden ya da ÖSYM ödeme sayfasından kredi kartı ile 2 farklı şekilde yapılacak.

Abone ol

2018 ALES başvuruları yarın yani 7 Mart Çarşamba günü başlıyor. ÖSYM sınav takvimine göre ALES başvurusu için son gün 15 Mart. ALES başvuru sayfasının erişime açılmasının ardından öğrenciler TC numarası ve öğrenci şifresi ise sisteme giriş yapabilecekler. ÖSYM bu sene bir yeniliği daha duyurdu ve ALES sınavının elektronik ortamda da yapılacağını duyurdu. E ALES sınavı yılda 2 kez yapılacak, peki e ales sınav tarihleri ne zaman? Peki ALES başvuru ücreti ne kadar hangi bankaya ne kadar yatırılacak?

ALES 2018 SINAV BAŞVURUSU NE ZAMAN: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınav takvimini açıkladı. ÖSYM’nin açıklamasına göre bu yıl içerisinde yapılacak olan ALES’e dair başvuru tarihleri, en son başvuru gününü, sınav tarihini ve sınav sonuç tarihini kendi resmi sitesi üzerinden duyurdu. Peki 2018 ALES sınav tarihi ne zaman, ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2018 ALES İLKBAHAR DÖNEMİ SINAVI: 2018 ALES ilkbahar dönemi sınav başvuru tarihleri ÖSYM’nin akademik takvimine göre; 7 Mart 2018 tarihinde başlıyor, 15 Mart 2018 tarihinde sona eriyor. O tarihleri içerisinde başvuramayanlar için geç başvuru günü 28 Mart 2018 tarihi olarak açıklandı. Sınav 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçların açıklanacağı tarih ise 7 Haziran 2018.

2018 ALES SONBAHAR DÖNEMİ SINAVI: 2018 ALES sonbahar dönemi sınav başvuru tarihleri 19 Eylül 2018 tarihinde başlıyor, 27 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor. Sınava girmek isteyip başvuruyu kaçıranlar ise geç başvuru günü 10 Ekim 2018. Sınav tarihi 18 Kasım 2018. ÖSYM, sonuçların açıklanacağı tarihi yayınladı: 18 Kasım 2018.

ÖSYM’DEN UYARI!: 15 dakika kuralı bu sınavlarda geçerli olmayacaktır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 15 dakika kuralını kaldırmıştır.

-Sınav ücretleri, başvuruların başladığı gün, kılavuzda yayımlanacaktır.

-Sınav sonuçları, kurum tarafından yayınlanan tarihte açıklanacaktır. Sonuçların açıklanacağı saate dair resmi bir açıklama yapılmamaktadır.

ALES’E BAŞVURU NASIL YAPILIR?: Eğer ÖSYM sisteminde kayıtlı bir fotoğrafınız varsa internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Sistemde kayıtlı bir fotoğraf yoksa başvurunuz bir başvuru merkezine giderek yapmalısınız.

SINAV ÜCRETİ NE KADAR?: Her dönem sınav ücreti ÖSYM başvuru kılavuzlarında belirtilmektedir. Son yıllara ait ALES Başvuru Ücretleri aşağıdaki gibidir:

-2017 İlkbahar-Sonbahar : 90 TL

-2016 İlkbahar-Sonbahar : 80 TL

-2015 İlkbahar-Sonbahar: 70 TL

-2014 İlkbahar-Sonbahar: 50 TL

Ödeme için 2 seçenek vardır. Banka şubesi aracılığı ile veya ÖSYM’nin sitesinden internet aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sayfasından yapmak isteyen adaylar ÖDEMELER alanından kredi kartı veya banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırmalıdır.

NASIL BAŞVURU YAPACAĞIM: İnternet Üzerinden Yapıyorsanız:

Başvurunuzu internet üzerinden aday başvuru formunu doldurarak yapacaksınız. Başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin ilgili sayfasında bir başvuru linki göreceksiniz. Bu linke tıklayarak başvuru formunu doldurup başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

İşlem sonunda “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasını görmelisiniz. Bu açıklamayı görmediyseniz başvurunuz gerçekleşmemiştir. Bu açıklamayı gördükten sonra geriye sadece sınav başvuru ücretinin yatırılması kalıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Mete Yarar'dan çarpıcı açıklama! Biz Afrin'e girmedik
Mete Yarar'dan çarpıcı açıklama! Biz Afrin'e girmedik
ABD ile yeni kriz çıkartacak bomba iddia
ABD ile yeni kriz çıkartacak bomba iddia
Yunanistan o teröristi de vermiyor!
Yunanistan o teröristi de vermiyor!
Ceyda Sabah kimdir Çoşkun Sabah'ın karısı ihanet aşkı bitirdi
Ceyda Sabah kimdir Çoşkun Sabah'ın karısı ihanet aşkı bitirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özeleştiri: Tezgaha geldik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan özeleştiri: Tezgaha geldik
Çoşkun Sabah kimdir aslen nereli evlilikleri kaç çocuğu var?
Çoşkun Sabah kimdir aslen nereli evlilikleri kaç çocuğu var?
Tarihi anlaşma! 'Kırmızı hat' kuruluyor...
Tarihi anlaşma! 'Kırmızı hat' kuruluyor...
e devlet miras sorgulama Mirasçılık Belgesi alma ekranı
e devlet miras sorgulama Mirasçılık Belgesi alma ekranı
Muğla'da korkunç olay 3 ölü 1 yaralı var
Muğla'da korkunç olay 3 ölü 1 yaralı var
8 Mart Kadınlar günü mesajları ne yazılır güzel sözler
8 Mart Kadınlar günü mesajları ne yazılır güzel sözler