BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

ALES başvuru formu ÖSYM 2018 online ücret ödeme şekli

ALES başvuruları devam ediyor 2018 İlkbahar dönemi sınav başvuru formu ÖSYM kılavuzuna göre 15 Mart'ta bitecek. Geç başvuru tarihi ise 28 Mart. ALES sınav parası 2018 yılında 100 lira oldu. ALES sınavı 6 Mayıs'ta yapılacak saat 10.15'te başlayacak ve 150 dakika sürecek. ALES sınav sonuç bilgisi ise 7 Haziran'da açıklanacak

Abone ol

ALES başvuruları başladı ÖSYM sınav başvuru kılavuzunu yayımladı. 7 Mart Çarşamba günü başlayan İlkbahar dönemi ales başvuruları 15 Mart'a kadar devam edecek. ALES başvuru formu 7– 15 Mart 2018 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak. ALES başvuru parası her oturum için 100 lira olarak belirlendi. ÖSYM kılavuzuna göre ALES sonuçları 7 Haziran'da açıklanacak. 81 ilde yapılacak olan ALES 10.15'te başlayacak ve 150 dakika sürecek.

ALES 2018 BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

ALES SINAVI NE ZAMAN: 2018 ALES İlkbahar Dönemi sınavı 06.05.2018 tarihinde yapılacaktır. ALES sonuçları ise 07.06.2018 tarihinde açıklanacak.

İşte ÖSYM'nin duyurusu:

"2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2018-ALES İlkbahar Dönemi) 6 Mayıs 2018 tarihinde 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) uygulanacaktır. Sınav saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2.5 saat) olacaktır. Sınava başvurular, 7– 15 Mart 2018 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almakta olup Ek’te yer alan kılavuzun başvuru öncesi dikkatle incelenmesi gerekmektedir."

ALES BAŞVURU ÖDEME YÖNTEMLERİ: Ödeme için 2 seçenek vardır. Banka şubesi aracılığı ile veya ÖSYM’nin sitesinden internet aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sayfasından yapmak isteyen adaylar ÖDEMELER alanından kredi kartı veya banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırmalıdır.

e ALES İLK KEZ YAPILACAK: ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, "Yılda iki defa yapılan ALES'e ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılacak. ÖSYM Yönetim Kurulu, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak belirledi" dedi.
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yılda iki defa yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) ilaveten yılda iki defa da e-ALES yapılma kararı alındığını belirterek, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

Özer, yaptığı açıklamada, ÖSYM olarak 2018 yılından itibaren elektronik sınav kapasitesini ve sınav çeşitliliğini artırmayı hedefledikleri belirtti.

Şu ana kadar e-Sınav merkezlerinde sadece yabancı dil sınavlarını yapabildiklerine işaret eden Özer, şu bilgileri paylaştı:

"ÖSYM olarak 2018 yılından itibaren İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri için yılda yapılan 2 sınava ilave olarak ilk defa yılda bir kez de elektronik sınav yapma kararı almıştık. YÖK’ün yeni kararı ile e-Sınav merkezlerimizde 2018 yılında e-ALES sınavları da yapabileceğiz. Böylece yılda iki defa yaptığımız ALES sınavına ilaveten iki defa da e-ALES sınavı yapacağız. Desteklerinden dolayı YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a şükranlarımı sunuyorum."

ALES 81 İLDE YAPILACAK: Prof. Dr. Özer, ÖSYM olarak daha önce de 2018 yılında yapılacak ALES sınavlarında "1000 altı kota" uygulamasının kaldırıldığını ve ALES sınavlarını 81 ilde yapma kararı aldığını açıkladıklarını dile getirdi.

Yeni uygulama ile bu imkana ilave olarak adaylara yılda iki defa da e-ALES sınav hizmeti sunulmuş olacağının altını çizen Özer, "ALES, üniversite mezunları için oldukça önemli bir sınav. ALES'in temelde üç kullanım amacı var. Birincisi, Türkiye'de üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinde lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlara öğrenci seçme ve yerleştirme amacıyla kullanılmaktadır. İkincisi, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman gibi akademik kadrolara yapılacak atamalarda kullanılmaktadır. Üçüncüsü, yurt dışına burslu lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, 2018 yılında yapılacak e-ALES sınav tarihlerini 1 Temmuz 2018 ve 30 Eylül 2018 olarak açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar fırladı 9 Mart dolar fiyatı ne kadar
Dolar fırladı 9 Mart dolar fiyatı ne kadar
Trump dünyayı kızdıran imzayı attı
Trump dünyayı kızdıran imzayı attı
Ercan Yazgan evlilikleri 4 kez evlendi eşleri kim isimleri
Ercan Yazgan evlilikleri 4 kez evlendi eşleri kim isimleri
ABD'nin alüminyum ve çelik vergisine Çin'den sert tepki
ABD'nin alüminyum ve çelik vergisine Çin'den sert tepki
Türkiye'ye karşı gizli toplantı! Yeni kriz yaratalım
Türkiye'ye karşı gizli toplantı! Yeni kriz yaratalım
Oğuz Çetin’in oğlu Bartu Çetin kimdir ne iş yapar
Oğuz Çetin’in oğlu Bartu Çetin kimdir ne iş yapar
Cuma günü okunacak hastalıklara şifa duası Türkçe manası
Cuma günü okunacak hastalıklara şifa duası Türkçe manası
62 ilde FETÖ operasyonu! Onlarca gözaltı kararı var
62 ilde FETÖ operasyonu! Onlarca gözaltı kararı var
Murat Ülker'den duygu yüklü mesaj
Murat Ülker'den duygu yüklü mesaj
Cuma günü okunacak dualar rızık duası kaç kere okunacak?
Cuma günü okunacak dualar rızık duası kaç kere okunacak?