BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Akıllı telefonu olan herkesi ilgilendiriyor: O tarih verildi!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisinin 2020 yılında kullanılmaya başlanacağı müjdesini verdi.

Abone ol

“2023’te hedefimiz ilk 10 ekonomi arasında olmak” açıklaması yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisinin 2020 yılında kullanılmaya başlanacağı müjdesini verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile uluslararası danışmanlık şirketi Detecon arasında, Türkiye pazarıyla bölgesel bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının güçlenmesini sağlayacak ve uzman kadrolardan oluşacak ICT Hub kurulması için iş birliği anlaşması imzalandı.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, kurumda düzenlenen 'Future Regulation Workshop' çalıştayında yaptığı konuşmada, elektronik haberleşme sektöründeki ilerlemeye işaret etti. 

“SADECE ÜLKE SINIRLARINDA KALMIYOR”

Sektörün sosyal hayat, ekonomi, üretim ve sağlık gibi pek çok alana etki eder durumda olduğunu belirten Sayan, "Bu etkinin doğal bir sonucu olarak, elektronik haberleşme sektörü, gerek iş yapış modellerinde gerekse süreçlerin yönetimi konusunda değişikliklere yol açıyor. Bu değişiklikler, sadece ülke sınırları içinde de kalmıyor" dedi. 

Sayan, ülkelerin üretimle güçlendiğinin ve tamamen ithal ürünleri kullanarak uzun vadede dünyada söz sahibi olunamayacağının bilinciyle sektörü yakından takip ettiklerinin altını çizen Sayan, yerli kaynaklarla üretimin gerek milli güvenlik gerekse milli gelir artışı açısından büyük önem arz ettiğini ve Türkiye'nin uluslararası ortamda söz sahibi olabilmesi için Kurum olarak çalıştıklarını anlattı.

İnovasyon çalışması yapan teknokentlerin, teknoloji firmalarının ve KOBİ'lerin iş birliğinde gerekli koordinasyonu sağlamak için çaba harcadıklarını dile getiren Sayan, şöyle devam etti:

"Halihazırda ithal edilen ürünlerin Ar-Ge çalışmalarıyla yurt içinde projelendirilmesi, bu konuda istihdamın artırılması ve nihai olarak haberleşme altyapılarının olabildiğince yerlileştirilmesi hedeflenmektedir. Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesi, ihracatta ileri teknoloji ürünlerinin payının yüzde 20'lere çıkarılması ve orta ile yüksek teknoloji ürünlerinde Avrasya'nın üretim üssü haline gelmesi de hedeflerimiz arasındadır. Bu çerçevede, Kurumumuz Ar-Ge ve inovasyon açısından üzerine düşen görevi başarmak için gerekli girişimleri yaparak her türlü iş birliği sürecini desteklemektedir."

“5G TEKNOLOJİSİ İLE İLK TANIŞAN ÜLKELERDEN BİRİ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Nisan 2016’da 5G Türkiye Forumu’nun BTK öncülüğünde kurulduğunu, diğer taraftan, 5G Vadisi Açık Test Sahası çalışmasının BTK, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve üç mobil işletmeci tarafından, 15 Ağustos 2017 tarihinde imzalanan İş birliği Protokolü ile hayata geçirildiğini hatırlatan Sayan, “Tahminlere göre, 5G teknolojisi 2020 yılında kullanılmaya başlanacak. Türkiye’nin, uluslararası standartları şimdilerde belirlenen bu yeni nesil mobil haberleşme teknolojisiyle, dünyada ilk tanışan ülkelerden biri olmasını ve bunu yaparken de tüketici konumdan üretici konuma geçmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İDEAL BİR ÜLKE”

Detecon Avrupa Temsilcisi Dr. Kai Grunert de şirketin Türkiye ve komşularına danışmanlık hizmeti verecek bir ICT hub kurmak istediğini belirterek, "Türkiye, eğitim ve iletişim teknolojileri merkezi olmak için ideal bir ülke" dedi.

Grunert, Türkiye'de iki ofisi bulunan Detecon'un telekomünikasyon alanında 40 yıldır hizmet verdiğini, dünya genelinde 20 bin proje ve bin 400 müşteriye sahip olduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından, BTK ile Detecon arasında, Türkiye pazarıyla bölgesel bilgi ve iletişim teknolojileri pazarının güçlenmesini sağlayacak ve uzman kadrolardan oluşacak ITC Hub kurulması amacıyla iş birliği anlaşması imzalandı.