BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Akdeniz tuzlu göl olacak

İklim değişimi dünyayı öyle bir hale getirecek ki... Bakın neler olacak...

Abone ol İklim değişimi en çok Avrupa'yı etkiliyor. Artan ısı coğrafi değişimlere yol açacak düzeyde. Senaryo şu; Akdeniz ilerde tuzlu ve durağan bir göl haline gelecek.

İtalya'nın başkenti Roma'da, 2 bin uzman ve yetkilinin katılımıyla yapılan 2 günlük iklim değişimi konferansında konuşan iklimbilimci Filippo Giorgi, ''Avrupa ve Akdeniz, dünyanın geri kalanından daha hızla ısınıyor. Burası iklim değişiminin sıcak noktası, gerçekten bir değişimin olduğunu gördüğümüz bölgelerden biri'' dedi.

Bilim adamları, bölgenin iklim değişimine karşı neden daha hassas olduğunu bilmiyorlar ancak Giorgi, gelecek onyıllarda yazları Avrupa'daki sıcaklık artışlarının diğer yerlerden yüzde 40-50 daha fazla olabileceğini söyledi.

İtalyan hükümetinin iklim danışmanı Vincenza Ferrara da değişimin denizde de hissedildiğini, su yüzeyindeki ısının her 10 yılda 0.6 derece arttığını belirterek, artan buharlaşma yüzünden ''Akdeniz giderek daha tuzlu ve sıcak bir duruma geliyor'' dedi.

CEBELİTARIK AKINTISI DURACAK

Bunun Cebelitarık Boğazı'ndaki akışı durdurabileceğini belirten Ferrara, Akdeniz'deki yüksek tuz oranının, Atlas Okyanusu'nun sularının Akdeniz'e akması yerine Akdeniz suyunun Atlas'a akmasına yol açacağını savundu.

Akdeniz'deki sıcaklığın artmasının, burada yaşayan türlerin yüzde 50'sinin kaybolmasına yol açabileceği de bildirildi.