HABER / SEÇİM

AK Parti'nin elindeki son anket HDP barajı aşacak mı?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, en son seçim anketlerine göre HDP'nin baraj altında olduğunu söyledi.

AK Parti Sözcüsü Beşir Atalay, seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP’nin baraj sınırında olduğunu söyledi.

Atalay ayrıca, oy istenen kesimlere bakıldığında HDP’nin asıl rakibinin kendileri değil CHP olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Beşir Atalay, NTV’deki 'Seçim Aktüel'de 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm süreci değerlendirmesiyle başlayan programda konu 7 Haziran seçimlerine geldi. Atalay, “HDP sizce barajı aşabilecek mi? Sizdeki son veriler ne ve aşıp aşamaması durumunda vekil sayınız ne olur?” sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bir karar verdiler ve parti olarak girecekler seçime. Barajı aşıp aşamayacağını milletin vereceği oylar belirleyecek. Kamuoyu yoklamalarında ve kendi araştırmalarımızda sınırda görülüyorlar. Siyaset cesaret ve risk işidir. Daha önce de barajı aşamayanlar olmuştur. Örneğin DYP yüzde 9.8 ile barajı aşamamıştır..."

Atalay, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Hedef yüzde 55” açıklamasına ilişkin de şunları kaydetti:

"Bunlar olmayacak şeyler değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52 alındı ve rekorlardan biri kırıldı. Başbakan’ınki de özgüven içinde seslendirilen bir hedeftir. Seçim dönemleri sürprizlerle doludur. Biz 2011 seçimlerinden bu yana yüzde 50 bandında olduk; her ay yapılan kamuoyu yoklamalarında durum bu. Yine yüzde 50 bandına yakın yerdeyiz...

Diğer partilerin oy oranlarıyla ilgili açıklama yapmıyoruz, sonra alınıyorlar ama HDP sınırlarda görülüyor. Ayrıca onların en büyük mücadelesi bizmle değil, CHP’yle. Belli kesimler üzerine adaylık açıkladılar; “ne kadar oy alacağız” diye. Barajı aşıp aşamayacağını o kesimlerden alacakları oy belirleyecek..."


besir-atalay-genel-secim-aciklamalari.jpg

Beşir Atalay’ın açıklamalarından diğer satır başları şöyle:

7 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN FARKI

“Partiler açısından bazı farkları var. HDP ilk defa parti olarak katılıyor. Biz de ilk ke farklı bir genel başkanla katılıyoruz. Herkesin kendi projeleri var ve iyi bir kampanya olmasını diliyoruz... Çok önemli bir seçim ve en önemli husus herkesin kendi iradesiyle oyunu kullanması, seçim güvenliği çok önemli."

ÇÖZÜM SÜRECİ NEDEN SEÇİM BEYANNAMESİNDE YER ALMADI?

Beyannamenin baskısı son gece oldu. Bazı şeyler çıkmadı, yeniden basılıyor ve bugün - yarın bu gerçekleşecek. 2002’den beri seçim beyannamelerinde insanı öne aldık, temel hak ve özgürlükleri... Çözüm süreci de bunun bir devamı. Yeni baskıda bu görülecek.

Biz bugüne kadar, yürüyen projeleri beyannamelere almıyorduk... Basılmayan iki üç sayfada çözüm irademiz ve projenin ne kadar önemli olduğu var. Tutumuzda değişiklik yok, bu bizim projemiz, biz başlattık ve biz yürütüyoruz. Bazı gelgitler oldu, onları da gözönüne alıyoruz. Bölgesel kalkınma da önemli ve bunlar da var. Esas olan hedefe doğru gitmek... Bölgeye özel projeler de yeni baskıda olacak...

DEMİRTAŞ'IN SEÇİM BEYANNAMESİ ELEŞTİRİLERİ

Selahattin Demirtaş süreci baltalamak için elinden geleni yapıyor, bu onun projesi değil. Biz başlattık ve tam bir kararlılığımız var... 

Yorumlar48 yorum