BIST 1.529
DOLAR 7,35
EURO 8,89
ALTIN 409,41
HABER /  POLİTİKA

AK Parti'den Süleyman Soylu'nun açıklamasına ilk yorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP'li il başkanlarının şehit cenazelerinde protokole alınmaması talimatıyla ilgili AK Parti'den ilk yorum AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan geldi.

Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP'li il başkanlarına yönelik talimatı Meclis'te AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'ya soruldu. Yazıcı, 'Sayın bakan bunu hangi olayla hangi bağlamda söylemiştir bunu konuşuruz. Partimizin MKYK'sında değerlendiririz' dedi. OHAL'le ilgili soruyu da yanıtlayan Yazıcı, 'OHAL tercih edilen bir uygulama değildir.' yorumunu yaptı.

Yazıcı ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Meclise gelerek kayıtlarını yaptırdı.

OHAL TERCİH EDİLEN YÖNETİM BİÇİMİ DEĞİL
OHAL'in kaldırılması konusunda, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, bazı yasal düzenlemelerle birlikte "evet" dediği yönünde haberlere ilişkin Yazıcı, şunları kaydetti:

"Bahçeli'nin ne dediği konusunda bir bilgi sahibi değilim. OHAL tercih edilen bir yönetim biçimi değil ama anayasal bir müessesedir. OHAL'i gerekli kılan koşulları, her Türk vatandaşının unutmaması gerekir. 15 Temmuz 2016 alçak darbe teşebbüsünden 5 gün sonra yani 20 Temmuz'da Türkiye FETÖ, PKK, DHKP-C gibi Türkiye'ye musallat olmuş terör örgütleriyle daha etkin mücadele etmek bakımından, OHAL yönetimine geçişi sağlamış ve etkin mücadelede de gerçekleştiriyoruz. Birtakım terörist odaklara finansal kaynak sağlayan belediyeler, kurumlar, müesseseler OHAL kapsamımdaki kararnamelerle devre dışı bırakılmıştır. Bunlar önemli kazanımlar. Dolayısıyla var eden sebeplerin ortadan kalkıp kalkmadığı konusunda, mütehassıs kurum Milli Güvenlik Kurulu, Bakanlar Kurulu'dur. Şimdi ise Cumhurbaşkanlığıdır. Yürütme yetki ve görevini kullanacak olan cumhurbaşkanlığıdır, başkanlıktır. Dolayısıyla onlar değerlendirecek ve o değerlendirme çerçevesinde işlem yapılacak. Elbetteki hükümet, yürütme erki, kimi kurum ve STK'lerden gelen talepleri, bu konuda karar verirken dikkate alacak diye düşünüyorum. "

OHAL kalktıktan sonra terörle mücadele için yeni bir düzenleme olup olmayacağına ilişkin soruya karşılık da Yazıcı, "Zaten terörle mücadele, terörist unsurlarla mücadele bizim mevzuatımızda çok ayrıksı düzenlemeler var, bunlara takviye edilir mi edilmez mi, o da o öneri kapsamında değerlendirilecek hususlardır." dedi.

SÜLEYMAN SOYLU'NUN SÖZLERİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine Yazıcı, "Bu konuşulur. Bugün partimizin Merkez Karar Yönetimi Kurulu toplantısı var. Bizim içimizden bir arkadaş, bakan düzeyinde, söylediği ortam, hangi olayla ilgili bunları ifade ettiğini de değerlendirme yaparken dikkate almak gerekir. Dolayısıyla hem siyasal hem demokratik kriterler açısından bunu konuşur, değerlendiririz." ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
65 yaş aylığı ne kadar oldu zamlı ödeme ne zaman 2018
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Erdoğan'ın oy pusulasına yazan kadının ne istediği ortaya çıktı
İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi istifa etti
Ünlü dizilerin çekildiği tarihi mekanda yangın çıktı
Edirne'de imam rezaleti! Hemen açığa alındı
AK Parti'den flaş OHAL açıklaması! Görünen o ki...
Gardiyanlık için boy ve kilo ne olmalı-2018 boy ölçümü takvimi
NTV'de ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez'le ilgili sürpriz gelişme
Oryantal kadına baskın! İş üstünde yakalandı...
Yorumlar 3 yorum