BIST 9.347
DOLAR 30,98
EURO 33,60
ALTIN 2.014,42
HABER /  POLİTİKA

Ak Partiden kapatma esprileri!

AK Parti'nin dünkü olağanüstü grup toplantısında kapatma davası espri konusu oldu.

Abone ol

AK Parti'nin dün yapılan olağanüstü grup toplantısında espriler birbirini kovaladı. Milletvekilleri en çok iddianamedeki yasaklı listesini konuştu.

Bazı bakanlar, MKYK üyeleri, milletvekillerinin bir bölümünün listeye niye alınmadığı konusunda fikir yürütüldü. Bunun üzerine, ilk ona girenler tek tek sayılınca, AK Partililer, "Top 10" diyelim" esprisi yaptı.

HOCAM SENİ DE ŞERİATÇI YAPTILARSA...

Bazı vekiller, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'e, "Zafer Hoca, sizi de şeriatçı yaptılarsa artık" diye takıldılar. Görme engelli İstanbul Milletvekili Lokman Ayva'ya vekiller, "Lokman, bu durumu nasıl görüyorsun" diye takıldı. Ayva da, "Hiçbir şey görmüyorum" dedi.

ÇİÇEK LİSTEDE YOK

İddianamenin temelini oluşturan türban teklifindeki ilginç bir boyut, iddianameyle ortaya çıktı. Türbanla ilgili Anayasa paketi ve çene altı tanımını içeren YÖK Yasası’nın Ek 17. maddesiyle ilgili hazırlığına katılmayan iki Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile Nurettin Canikli’nin de yasaklanması istendi. İki grup yöneticisi, Ek 17. madde teklifinde imzaları bulunduğu için suçlandı. Ancak aynı teklifin mimarlarından olan Cemil Çiçek, listede yer almadı.

İMZA VERMEDİ

Başsavcı’nın tavrının, maddi bir hukuksal temele dayandığı anlaşıldı. Çene altı tanımının mimarlarından Çiçek, kendi hazırladığı teklife imza atmamıştı. Cemil Çiçek’in akrabası, Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek’in adının bulunması ise AKP’de espri konusu oldu. Bazı milletvekilleri, "Herhalde Başsavcı ’Aynı sülaleden bir kurban yeter’ diye düşünmüş" dedi.