BIST 9.334
DOLAR 31,13
EURO 33,83
ALTIN 2.035,94
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Recep İvedike iki ağır eleştiri

Usta yönetmenler Ezel Akay ve Ömer Uğur, “Recep İvedik” filmini böyle eleştirdiler..

Abone ol

Ezel Akay, "Recep İvedik karakteri bize müstehak bir karakter" diye tepkisini gösterirken, Ömer Uğur ise "Poposuyla bira üflüyor ve 3 milyon insan izlemeye gidiyor. Burada bizim anlamadığımız birşey var" dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Halkevleri'nce düzenlenen "Kültür ve Sanat Festivali" etkinlikleri kapsamında ünlü yönetmenler öğrencilerle buluştu. Ezel Akay, Ömer Uğur, Aydın Sayman ve Ahmet Keskin'in katıldığı panelde en çok "Recep İvedik" filmi tartışıldı.

'BİZİM ANLAYAMADIĞIMIZ BİR ŞEY VAR'

"Hemşo" ve "Eve Dönüş" filminin yönetmeni Ömer Uğur, Recep İvedik filmini insanların neden izlediğini gerçekten çok merak ettiğini belirterek, "Ortada sosyolojik bir durum var. Bu kadar insan bu filmde ne buluyor, ya da bizim beceremediğimiz ne. Buradan da dönüp kendimizi sorgulamamız lazım. Burada insanların Recep İvedik'te buldukları ne. Bir adam saçını, yüzünü kıllıyor, vücudunu kıllıyor, kaşlarını kıllıyor sonra da poposuyla bira üflüyor ve 3 milyon insan izlemeye gidiyor. Burada bizim anlamadığımız birşey var" dedi.
'BİZE MÜSTEHAK'

"Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" ve "Neredesin Firuze" gibi filmlerin yönetmenliği yapan Ezel Akay ise filmi sert bir dille eleştirdi. "Recep İvedik karakteri bize müstehak bir karakter" diyen Akay, "Yaptığı her şeyle bizim Adab-ı Muaşeret diye bildiğimiz her şeyi o büyük ideoloji sarsıcı bir etki yapıyor" dedi.

Recep İvedik'i iyi çekilmemiş bir film olarak nitelendiren Akay, şunları söyledi;

"Bugün Borat, böyle nasıl rahatsız edici, üstüne düşülmesi gereken bir etki yarattıysa, Recep İvedik'te bir başka açıdan bakılmayı hak ediyor. Türk insanı nefret ettiği her şeyi orada gördü. "Allah'a şükür ben böyle değilim" diyenler sevdiler. Veya gıcık oldukları bütün elit ve sosyetik şeylerle dalga geçtiği için sevdiler, bunu unutmamak lazım. Herhangi bir karakter değil o, saldırgan bir karakter. Bizim iyi, güzel, hoş bulduğumuz her şeye saldırıyor bu karakter. İçine etti yani herkesin"