BIST 10.732
DOLAR 32,83
EURO 35,13
ALTIN 2.496,07
HABER /  POLİTİKA

AK Parti Sözcüsü Çelik: Kara harekatı sonuçlar doğurur

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu... İsrail-Filistin arasındaki gelişmelere değinen Çelik, "Derhal ateşkes ilan edilmesi gerekir. Garantörlük altına alınması gerekir. Sivil rehinlerin serbest bırakılması gerekir. Devlet aklının çalıştırmanın diplomasinin zamanıdır." ifadelerini kullandı.

Abone ol

 Ömer Çelik, İsrail'in Gazze'ye düzenlemeyi planladığı olası kara harekâtına ilişkin ise, " Dünya günlerdir kara harekatının korkunç sonuçlar doğuracağından bahsediyor. Kara harekâtı korkunç sonuç doğurur." diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Cumhuriyetimizi kurarak bizi yok etmeye çalışanları hiçbir yere gitmiyoruz mesajımızı güçlü şekilde verdik. Cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlanması mücadelesi yönündeki mücadele çeşitli çalkantılarla beraber bugünlere kadar geldi. Geldiğimiz noktada Türkiye Yüzyılı'na gururla bakıyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyoruz. Milletimizin bayramını tebrik ediyoruz. Gazze'deki insani durum giderek ağırlaşıyor. Cumartesi günü büyük bir miting İstanbul'da icra edilecek. Milletimiz duruşunun mazlumlardan yana olduğunu dünyaya göstermiş olacak.

Çocukların hayatlarıyla ilgili kaygı günlerdir taşınıyordu. Bugün hastanelerin altyapısı yok edilmiş durumda. İnsanlığın gözü önünde birtakım eylemler gerçekleşiyor maalesef önlenmesi için değil tersine derinleşmesi için atılan adımlara şahitlik ediyoruz. Gazze'de ölenlerin yarısı çocuk. Masum insanlar günlerdir katlediliyor. Batının pek çok ülkesinde vicdanlı insanlar mazlum insanların yanında olduklarını ifade eden yürüyüşlere imza atıyorlar. 

"Hava harekatının ortaya çıkardığı faciaların normalleşmemesi lazım"

Batılı liderler İsrail'in savunma hakkından bahsederken Gazze'nin yok edilmesine karşı herkesin durmasından da bahsetmelidir. Masum çocukların ve sivillerin cesetlerinin üzerinde kendini savunma hakkı vardır demenin daha çok saldırın demekten başka bir şey değildir. Dünya günlerdir kara harekatının korkunç sonuçlar doğuracağından bahsediyor. Kara harekâtı korkunç sonuç doğurur. Günlerdir insanların üzerine bomba yağdırılıyor. Kara harekâtından bahsederken hava harekatlarının ortaya çıkardığı faciaların normalleşmemesi lazım.

Gazze'nin kara harekatıyla insansız toprak parçası haline getirilmesi bölgede daha büyük çatışmaların çıkmasına neden olur. 2007'den beri dünyanın en ağır şartları devam ederken iki devletli çözümden yanayız deniyor. Bunu diyenlerin uygulama planı da yoktur. Hiçbir adım atmadan konuşanlar zulme göz yumuyor. İki devletli çözümden eylem planı çerçevesinde bahsedilmesi gerekir.

"Abd'nin tutumu çatışmayı büyütüyor"

İşgal devam ettiği müddetçe gerilimlerin sona ermesi mümkün değildir. Bunlar olurken ABD kurallara dayalı bir düzenden bahsediyor. İşgali görmezden gelerek barış olmaz. Gazze'de sorunun çözümü askeri değil siyasi. ABD'nin ilk yaptığı şey uçak gemisi göndermek oldu. Gazze tipi coğrafyalarda deneyimli ABD'li askeri yetkililerin İsrail'e gönderilmesinden bahsediyorlar. Çözüm odaklı değil yanlış odaklı yaklaşım olduğu gösterilmiştir. ABD'nin tutumu çatışmayı büyütüyor. Netanyahu olaylar başlar başlamaz Ortadoğu'da harita değişecek dedi. Bu başka planların hayata geçirilmeye çalışıldığını gösteriyor.

"Devlet aklının çalıştırmanın diplomasinin zamanıdır"

Bir yere çözüm çerçevesi yerine uçakla giderseniz o zaman başka güçler de aynı şekilde hareket ederler. Çözümmüş gibi Filistinlilerin Mısır'a sürgün edilmesi gibi ahlaksız bir tutum olabilir mi? Kimin hakkı var buna. Orası Filistin toprağı. Bu yaklaşım asla söz konusu olamaz. 2 milyon kişinin zorla göç ettirilmesi faciaya yol açar. Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir diplomasi sergiliyor. Ne biz çatışmaların derinleşmesini isteyenlerin yanında dururuz ne de sivil ölümlerin yanında dururuz. Derhal ateşkes ilan edilmesi gerekir. Garantörlük altına alınması gerekir. Sivil rehinlerin serbest bırakılması gerekir. Devlet aklının çalıştırmanın diplomasinin zamanıdır. Bunları terk ederek diplomasiyi bir kenara bırakmak ateşkesi reddetmek cinayet şebekesine yakışan bir davranıştır. Ateşkes demeyen bu cinayete ortaktır. Cumhurbaşkanımızın mesaisi en güçlü şekilde devam ediyor, devam edecek.

Bahçeli'nin Gazze mesajı

Görüşümüz açık. Bahçeli'nin Gazze konusundaki tarihi mirasımız sözünü hassasiyetini şükranla karşılıyoruz. Bu yer aynı zamanda bizim tarihimizin güçlü bir parçası.

Blınken'ın 'Türkiye'siz bölge turu

Birileri bizim Filistin davasıyla ilgimiz yok gibi açıklamalar yapabiliyor. Bunlar yanlıştır. Birileri de bir kenarda seyretmeyi seçiyor. Türkiye uğramaması Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kaybettirmez. Bunu yapanların ne kadar zaaf içinde olduğunu gösterir. Biz Filistinli çocukların da İsrailli çocukların da rahat uyumasını istiyoruz.  ABD Dışişleri Bakanının bölge turunda Türkiye'ye uğramaması diplomatik zafiyeti gösterir. Türkiye uğramaması Türkiye Cumhuriyeti'ne hiçbir şey kaybettirmez. Bunu yapanların ne kadar zaaf içinde olduğunu gösterir. Biz Filistinli çocukların da İsrailli çocukların da rahat uyumasını istiyoruz.