BIST 1.419
DOLAR 8,65
EURO 10,14
ALTIN 488,03
HABER /  SAĞLIK

Aile hekimlerine kötü haber

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, nöbet istemeyen aile hekimlerine tepki gösterdi.

Abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimlerinin nöbetsiz bir mesleği arzu veya talep ediyor olmalarını kabullenemeyeceğini, mesleğin en iyi eğitim araçlarından birisinin de nöbetler olduğunu belirterek, "Ayda en az 8 saatlik bir nöbeti Meclis de uygun görürse yasalaştırmayı istiyoruz" dedi.

Müezzinoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda Bakanlığının 2013 çalışmalarını değerlendirdi, 2014'de uygulamaya konulacak yenilikleri anlattı.

Sağlıkta Dönüşüm Projesiyle ülkenin sağlık tarihine geçecek 10 yıllık dönem geçirildiğini belirten Müezzinoğlu, büyük bir başarıya imza atıldığını vurguladı. 

Bu yıl da bu performansı aksatmadan geliştirmek ve sürdürmek için çaba gösterdiklerini dile getiren Müezzinoğlu, aksama, sendeleme olmadan başarının devamını sağladıklarını söyledi. 

Şehir hastaneleri ve sağlık turizmiyle ilgili yeni projeksiyonlar oluşturulduğunu, aile hekimliğiyle ilgili yeniliklerin altyapısının hazırlandığını anlatan Müezzinoğlu, "Gelecek, ikinci 5 yıllık dilim için önemli bir mutfak, masa başı çalışmasını yaptık. Ayrıca bu sürecin aksamadan sürdürülebilir ve geliştirilebilir olması kısmını da başardık" dedi.

Avrupa kaynaklı kızamık vakalarında bu yıl 2-3 aylık bir artış yaşandığını ama durumun kontrol altına alındığını kaydeden Müezzinoğlu, Suriye'deki çocuk felci vakaları ile ilişkili olarak da sınırda aşılama kampanyası başlatıldığını anımsattı. Müezzinoğlu, "Bölgemizdeki kontrolsüz alan, sağlıkla ilgili bizi yoruyor ve riskli bir süreç tehdidinde bulunuyor" diye konuştu. 

Aile hekimlerine nöbet

Gelecek yıl aile hekimliğiyle ilgili yenilikleri gündeme getireceklerini bildiren Müezzinoğlu, vatandaşın gözünde aile hekimlerini sağlık dostu ve danışmanı, yol gösterici konumuna taşımayı düşündüklerini belirtti.

Aile hekimleri için getirilmesi planlanan nöbet uygulamasını da değerlendiren Müezzinoğlu, buna yönelik eleştirilerin gündeme getirildiğini anımsattı. Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Aile hekimlerimizin nöbetsiz bir mesleği arzu veya talep ediyor olmalarını kabullenmem mümkün değil. Çünkü mesleğin en iyi eğitim araçlarından birisi de nöbetlerdir. Kitapta okuduklarımızı, uygulama alanlarımızı yok farz ederek gidersek kitabi bilgi mensubu oluruz. Halbuki biz hekimler uygulayıcılarız. Aile hekimi demek yaşlıya, çocuğa, hamileye, gence bakmak demektir. Bir hamilenin eklemsi riski nedir, bir çocuğun ateşi yükseldiğinde hangi müdahaleler yapılıyor, bugün bu yapılıyor da 5 yıl sonra ne yapılacak bunu hastanelerden, acillerden koparak başarabilmemiz mümkün değil. O nedenle ayda en az 8 saatlik bir nöbeti Meclis de uygun görürse yasalaştırmayı istiyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan Erdoğan Antalya'da konuştu
Başbakan Erdoğan Antalya'da konuştu
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Suriyeliler oy kullanabilecek mi ?
Suriyeliler oy kullanabilecek mi ?
Dünyaya  Abdulkadir Molla  tepkisi
Dünyaya Abdulkadir Molla tepkisi
Atiye arapça söyledi Beyaz mest oldu
Atiye arapça söyledi Beyaz mest oldu
Kuzey Kore Çin'deki iş adamı vatandaşlarını 'geri çağırdı'
Kuzey Kore Çin'deki iş adamı vatandaşlarını 'geri çağırdı'
Cemaatten Oral Çalışlara kaset mektupları
Cemaatten Oral Çalışlara kaset mektupları
Başbakanlık otobüsüne astılar
Başbakanlık otobüsüne astılar
Uzanlar'ın gizli serveti yakalandı
Uzanlar'ın gizli serveti yakalandı
Mecliste görülmemiş çıplak protesto
Mecliste görülmemiş çıplak protesto