BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  DÜNYA

Ahmedinecad tesisleri savundu

Ahmedinejad, New York'ta The Intercontinental Barclay Oteli'nde yabancı basın mensupları için basın toplantısı düzenledi.

Abone ol

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yeni uranyum zenginleştirme tesisleri hakkında Uluslararası Atom Enerjisi Kururmu'nu (UAEK) bilgilendirdiklerini, ve bunu kendilerine verilen süreden daha erken yaptıklarını belirterek, ''tesis, ancak 18 ay sonra devreye girecek ve önceden UAEK tarafından teftiş edilecek'' dedi.

Toplantıda söz konusu yeni tesisler hakkında ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un G20 Zirvesi'nde tesisin yasal olmadığına yönelik açıklamalarını hatırlatan Ahmedinajed, bu açıklamalardan son derece rahatsız olduklarını söyledi.

Ahmedinejad, tesisin barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etmek amacıyla kullanıldığını, tümüyle UAEK kurallarına uyduğunu, yasal ve teftişe açık olduğunu belirtti.

Tesisin inşaasının ardından İran'ın iyi niyetle erken davranarak kendilerine tanınan 6 ay yerine 18 ay öncesinden UAEK'ye bilgi verdiğini belirten Ahmedinejad, UAEK kurallarının açık olduğunu ve herkes tarafından bilindiğini söyledi.

UAEK'nin daha sonra tesisi teftiş edeceğini ve bir rapor hazırlayacağını da söyleyen Ahmedinejad, ''Şimdi bu konuda neden bu kadar gürültü kopartılıyor anlayamadım, ortada yeni bir durum yok ki. Tesisimiz daha önceki tesislerden farklı değil. Herhangi olağanüstü bir durum yok'' dedi.

İran'ın hiçbir şey saklamadığını ve UAEK'yi her konuda bilgilendirdiğini söyleyen Ahmedinejad, ''Bizim UAEK'nin teftişi konusunda bir sorunumuz yok, korkumuz da yok. Zaten birşey saklasak UAEK'ye bu kadar ay öncesinden haber vermeyiz.''

Obama, Sarkozy ve Brown'nun bugün yaptıkları açıklamalardan ilerde pişmanlık duyacaklarını da söyleyen Ahmedinejad ''Şimdi bir çeşit medya oyunu oynuyorlar, üste çıkmaya çalışıyorlar. Bu hoş değil'' dedi.

Obama'nın, İran'ın yeni tesisinin barışçıl amaçlara uygun olmadığına yönelik sözlerine de ''Sayın Obama'nın nükleer uzman olduğunu sanmıyorum, bu konuyu UAEK'ye bırakmalıyız'' dedi.

Ahmedinejad, zenginleştirilmiş uranyuma tıbbi nedenlerle de ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Mahmud Ahmedinejad, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını da ''İran'ın nükleer silahlara karşı olduğunu, bu tür silahların geçmiş yüzyılların silahı olduğunu ve dünyadan silinmesi gerektiğini'' dile getirerek, yanıtladı.

Sorunların nükleer silahlarla çözülemeyeceğini de belirten Ahmedinejad ''Irak'daki, Afganistan'daki sorunlar devam ediyor'' diye konuştu.

Ahmedinejad, bir soru üzerine, ''Biz, bize karşı bir saldırıdan endişe duyuyor değiliz. İran, medeniyetiyle, uzun tarihiyle büyük bir ülkedir. Bazı ülkelerin düşündüklerinden ve hayal edebileceklerinden çok daha büyüktür. Biz, kendimizi her türlü saldırıya karşı savunma kapasitesine sahibiz'' dedi.

Konuşmalarında Obama'ya fazla eleştiride bulunmayan Ahmedinejad, Obama'nın ABD'ye değişim getireceğini söylediğini ve bunu görmek istediklerini, ancak İran'ın nükleer tesisleriyle ilgili açıklamaların bu değişim eğilimini yansıtmadığını ifade ederek, ''ABD'de birilerinin statükonun değişmesini istemediğini'' söyledi.

Ahmedinejad'ın daha önce BM'de de basın toplantısı yapacağı açıklanmıştı, ancak daha sonra toplantının iptal edildiği bildirildi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı oteldeki toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.