BIST 8.009
DOLAR 28,95
EURO 31,84
ALTIN 1.903,91
HABER /  GÜNCEL

Ergenekonda şok TSK kararı

2. Ergenekon davasında sürpriz gelişme. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların ifadesine dayanarak askere yazı yazacak.

Abone ol

2. Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının '2002-2009 yılları arasında darbe girişimi olup olmadığı Genelkurmay'dan sorulsun' istemini kabul etti.

İkinci “Ergenekon” davasına bakan mahkeme, 2000-2009 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) darbeye teşebbüs amacıyla bir örgütlenme olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığından sorulmasını kararlaştırdı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasında, mahkeme heyetine başkanlık yapan üye hakim Hasan Hüseyin Özese, verilen aranın ardından alınan kararları açıkladı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın talebi doğrultusunda, Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılmasını kararlaştırarak, 2000-2009 yılları arasında TSK içerisinde askeri darbeye teşebbüs amacıyla bir örgütlenme olup olmadığı konusunda inceleme, soruşturma yapılıp yapılmadığının tespiti ile, var ise her türlü istihbarat, bilgi, belge ve diğer evrakın onaylı suretlerinin gönderilmesinin istenmesini karara bağladı.

Mahkeme, yine Genelkurmay Başkanlığına yazı yazılarak, iddianamede belirtilen “Sarıkız-Ay Işığı, Eldiven ve Yakamoz” adlı darbe senaryolarıyla ilgili mevcut olduğu takdirde her türlü bilgi ve belgenin gönderilmesinin istenmesini kararlaştırdı.

ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ TABİRİ

Sanık müdafiler iddianamenin okunması sırasında “Ergenekon terör örgütü” tabiri yerine “iddia olunan örgüt” tabirinin kullanılmasını talep etmişlerdi. Mahkeme heyeti, iddianamede yer alan bu tabirin okunmasının usul ve yasaya aykırı bir tarafının bulunmadığını, söz konusu örgütün var olduğunun iddia makamınca iddia edildiğini dikkate alarak, bu konudaki talebi reddetti.

TUNCAY ÖZKAN’IN PARTİSİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın siyasi partilerle ilgili taleplerinin kısmen kabulüyle, 1998-2009 yılları arasında kurulan siyasi partilerin hangi tarihte kimler tarafından kurulduğunun, genel başkanlarının ve kurucularının isimleriyle birlikte bildirilmesi için İçişleri Bakanlığına yazı yazılmasına karar verdi.