BIST 1.439
DOLAR 8,51
EURO 10,32
ALTIN 508,93
HABER /  GÜNCEL

Afrin'i kaybeden terör örgütü YPG kudurdu

İngiliz Guardian gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin kent merkezini ele geçirmesi sonrası terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG’nin "gerilla savaşıyla" yanıt vermeye hazırlandığını yazdı.

Abone ol

İngiliz Guardian gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin kent merkezini ele geçirmesi sonrası Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) "gerilla savaşıyla" yanıt vermeye hazırlandığını öne sürdü.

Gazetenin Orta Doğu Muhabiri Martin Chulov imzalı habere göre, YPG'li bazı güçler kent merkezinden çekilirken, bazıları TSK ve ÖSO güçlerine "vur-kaç tekniğiyle saldırma amacıyla Afrin'de kaldı".

Afrin kent merkezinin 48 saatten kısa sürede düştüğüne dikkat çekilen haberde, buranın ancak uzun ve zorlu bir abluka sonucu alınabileceği beklentisinin de karşılıksız kaldığı belirtildi. Guardian'ın haberinde şu ifadelere yer verildi:

"Kürt güçler geri çekilmelerinin gerekçesini daha fazla sivilin zarar görmemesi diye açıkladı. Öte yandan, çok daha ağır ateşli silahlar ve modern hava güçlerine sahip, yabancı destekçileri olmayan düşmanları karşısında, Kürtler zorlu bir mücadeleyle karşılaştı."

Kürtlerin geri çekilmesi ile Suriye Savaşı'nda yeni bir cephenin açıldığı belirtilen haberde, "Suriye'nin kuzeyi sadece ülkenin diğer yerlerinden göç eden insanlarla değil, aynı zamanda yabancı destekli isyancı gruplar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın müttefikleri, bölgesel ve İslamcı güçlerle dolu" denildi.

Türkiye'nin Afrin'in düşmesiyle Suriye'nin kuzeyinde avantaj sağladığı görüşüne de yer verildi.

ANKARA-WASHİNGTON AÇMAZI SÜRÜYOR
Guardian'ın haberi şöyle devam etti: "YPG'nin ikinci ve daha büyük kalesi, sınırdaki yaklaşık 480 kilometrelik alanı kaplıyor. Ankara, Kürtlerin aralarındaki mesafeyi kapamasını engellemek amacıyla, son 18 ayda arada kalan 93 kilometrelik alanda ağırlığını artırmaya çalıştı. Kürt gruplar da, Rus birliklerin iki yıl önce konuşlandığı Tel Rıfat'a geçti."

YPG'nin Rusya'dan Afrin'de kendilerini savunmasını istediği belirtilen haberde, Moskova'nın bu çağrıyı reddettiği hatırlatıldı:

"Rusya ve ABD daha önce farklı nedenlerle YPG'yi desteklemiş ancak daha sonra Ankara'yla ilişkileri korumak amacıyla çatışmaların dışında kalmayı tercih etmişlerdi.

"Rusya ve Türkiye, Suriye üzerinden kendilerine bir yerleşme alanı bulmuşken, Ankara ve Washington arasındaki YPG açmazı ise sürüyor." (BBC Türkçe servisi)

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'nin Danimarka Büyükelçiliği'ne saldırı!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
2018 kandil tarihleri Regaib-Miraç-Berat-Mevlid kandilleri ne zaman?
Afrin temizlendi PKK'nın 40 yıllık hayali başına yıkıldı
Suriye haritası Afrin zaferi sonrası değişti işte siyasi sonuçları
Recep ayı namazı nasıl kılınır kaç rekattır hangi dualar okunur?
3 aylarda yapılacak ibadetler Hz. Muhammed özel duası
Hasan Celal Güzel kimdir aslen nereli
Hasan Celal Güzel hayatını kaybetti! Ölüm nedeni ne
Afrin'den kaçmadan önce YPG'nin Kandil'e geçtiği son mesaj
Yorumlar 19 yorum