BIST 1.127
DOLAR 8,28
EURO 9,70
ALTIN 502,54
HABER /  GÜNCEL

Afrin PKK için neden önemli? İşte 5 neden

PKK’nın, Abdullah Öcalan’ın her zaman özel bir önem verdiği ve neredeyse 40 yıldır hep planlarında varolan Afrin’i, bu kadar kayıp vermesine rağmen elinde tutmak istemesinin sebebi ne? Miliyet Yazarı Tolga Şardan bunu 5 nedene bağladı.

Abone ol

Türkiye Suriye'nin Afrin kentine başlattığı Zeytin Dalı operasyonunu büyük bir başarıyla tamamladı ve TSK sivillere zarar vermeden Afrin'e girmeyi başardı. Afrin operasyonu PKK'ya büyük bir darbe vurdu.

Miliyet Yazarı Tolga Şardan Afrin'in PKK için neden önemli olduğunu ve PKK'nın Afrin’i, bu kadar kayıp vermesine rağmen neden elinde tutmak istediğini yazdı. İşte Tolga Şardan'ın o yazısı...

Afrin sürecinin Türkiye lehine tamamlanması, hiç kuşkusuz Suriye - Irak - Türkiye ve İran’da konfederatif bir yapı kurmayı hedefleyen çatı yapı PKK’nın zor bir döneme girmesine neden olacak...

BİZ ALTERNATİFİZ ALGISI YIKILACAK: Afrin’i kaybetmesi sonrasında, PKK’nın Suriye ve Irak’ta kazandığı “biz alternatifiz” algısı yıkılma noktasına gelecek. Fırat’ın doğusunda bile varlığını korumak bu kapsamda yeterli olmayacak...Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Müşterek Görev Gücü (MGG) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı başarıya ulaştı. Hilal biçiminde yürütülen operasyonda, Mehmetçik Afrin kent merkezinde kontrolü sağladı.

HALKIN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KENTİ TERK ETTİ

Kuşatmayla birlikte TSK, kent merkezinde yerleşik sivillerin bulundukları yerleri terk etmesini sağlamak amacıyla günlerdir yayın yapıyordu. Bölgeyi kontrol altında tutmak isteyen PYD’nin silahlı kolu YPG’nin tüm tehditlerine karşın kent halkının bir bölümü, TSK’nın güneybatıdan açtığı tahliye koridorundan Afrin’i terk etti.

Harekatın ilk günlerinde, Afrin bölgesine girişte dağlık alanlarda çatışmalar yaşandı. Örgüt, Kandil’den kaydırdığı ve “kadrolu” olarak adlandırdığı kuvvetleriyle Mehmetçik ve ÖSO’ya karşı koymaya çalıştı.

ÖRGÜTÜN HAZIRLIKLARI BOŞ ÇIKTI

Düz ovada ilerleyiş daha sağlam ve kolay oldu. Örgütün özellikle Racu ve Cinderes’te yaptığı çatışma hazırlıkları boş çıktı. Kuzey ve doğu hattındaki dağlık bölgelerin alınmasıyla birlikte, örgüt kadrolarının konuşlandıkları alanlar ve yerleşim bölgelerini hızla terk etmesi, TSK, Müşterek Görev Gücü (MGG) ve ÖSO’nun işini kolaylaştırdı.

Harekatın 58. gününde sabaha karşı Afrin’e girildi. Daha önce dış mahallelere yanaşan ÖSO, dün sabah 05.00’ten itibaren kentin güneydoğu bölgesinden merkeze yönelik giriş yaptı. Örgütün direnecek gücünün olmadığını anlayarak çekilmesiyle 9 mahalleli kentte kısa sürede kontrol sağlandı.

PKK'YI ZORLAYACAK

Afrin sürecinin Türkiye lehine tamamlanması, hiç kuşkusuz Suriye - Irak - Türkiye ve İran’da konfederatif bir yapı kurmayı hedefleyen çatı yapı PKK’nın zor bir döneme girmesine neden olacak. Ortaya çıkacak tablo PKK’yı geriye götürebilecek.

PKK’nın, Abdullah Öcalan’ın her zaman özel bir önem verdiği ve neredeyse 40 yıldır hep planlarında varolan Afrin’i, bu kadar kayıp vermesine rağmen elinde tutmak istemesini şöyle açıklamak mümkün:

PKK MEŞRUİYET ZEMİNİNİ KAYBETMEK İSTEMEDİ

1. PKK, Suriye alanında kazandığı ve bugüne kadar sürdürmeyi başardığı “meşruiyet zemini”ni kaybetmek istemedi. PYD ve Amerika’nın bölgeye girmesiyle birlikte Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adıyla hareket eden PKK, özellikle Suriye’de savaş başlamasıyla birlikte uluslararası aktörlerce “meşru güç” olarak tanımlandı. Böylelikle PKK, Afrin’deki faaliyetleri sonrasında belki de kuruluşundan bu yana hiç bir zaman kazanamadığı meşruiyeti kazandı.

2. Afrin’i kaybetmesi sonrasında, PKK’nın Suriye ve Irak’ta kazandığı “biz alternatifiz” algısı yıkılma noktasına gelecek. Fırat’ın doğusunda bile varlığını korumak bu kapsamda yeterli olmayacak.

PKK AKDENİZ'E ULAŞMAYI HEDEFLİYORDU

3. PKK’nın Afrin bölgesindeki varlığı stratejik olarak Türkiye’nin çevrelenmesi üzerineydi. Amanoslar - İskenderun hattının Suriye bölümünü kontrolü altında tutan PKK, Lazkiye’ye dolayısıyla Akdeniz’e ulaşmayı hedefliyordu. Şimdi bu alanı kaybetmesi, kendi vizyonunda kırılmaya neden olacak. Yanısıra, Akdeniz’e ulaşması da zorlaşacak. Bu durum, ileriki planlanan kazanımları derinden etkileyecek.

PKK SURİYE'DEKİ MEZHEPLERİN HAMİSİ OLMA ŞANSINI YİTİRDİ

4. Afrin’i kaybetmesiyle birlikte PKK, Suriye alanındaki diğer mezhepsel ve etnik grupların “hamisi” olma şansını yitirecek.

5. PKK, Rusya ve Suriye rejiminin varlığı sebebiyle bölgedeki faaliyetlerini sınırlama noktasına gelecek. Daha önce her ne kadar Rusya ve Şam rejiminin varlığı olsa da PKK, PYD sayesinde bölgede istediği gibi hareket edip strateji geliştirebiliyordu. Örgüt, PYD üzerinden Fırat’ın doğusunda ABD, Suriye’nin batısında Şam yönetimi ve Rusya ile irtibatı kurup, temaslarını yürütüyordu. Afrin’i yitirmesiyle doğuya çekilmesiyle birlikte bu hareket kabiliyetini kaybetme noktasına gelecek. Fırat’ın doğusunda varlığını göstermek için ABD’ye daha çok bağlanacak, ABD politikalarına göre hareket etmek zorunda kalacak.

İşte bu gerekçeler nedeniyle Afrin basit bir toprak olarak görülmemeli. Afrin’in PKK ve bağlantılı yapılarından arındırılması, örgüte hiç beklemediği bir süreci yaşatacaktır.

Suriye haritası Afrin zaferi sonrası değişti işte siyasi sonuçları

Afrin'den kaçmadan önce YPG'nin Kandil'e geçtiği son mesaj

ÖNCEKİ HABERLER
Afrin temizlendi PKK'nın 40 yıllık hayali başına yıkıldı
Suriye haritası Afrin zaferi sonrası değişti işte siyasi sonuçları
Coşkun Sabah havalara girdi! Twitter’ı yasaklarım
Recep ayı namazı nasıl kılınır kaç rekattır hangi dualar okunur?
3 aylarda yapılacak ibadetler Hz. Muhammed özel duası
Bugün bankalar açık mı 28 Ekim banka çalışma saatleri
Yorumlar 3 yorum