BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

ABD'yle krizi telafi edecek anlaşma

Türkiye ABD'li Sikorsky firmasıyla genel maksat amaçlı helikopter alımına ilişkin 3.5 milyar dolarlık anlaşma imzalayacak.

Abone ol

TÜRKİYE'nin uzun menzilli hava savunma füzelerini 3,5 milyar dolarla Çin’den alma kararının ardından “Türkiye, ABD’ye sırtını çevirdi” tartışmaları gündeme gelmişti. Tartışmaların ardından iki ülke arasında krizi telafi edecek bir anlaşma sağlandı. Önümüzdeki günlerde Türkiye ABD’li Sikorsky firmasıyla 3,5 milyar dolarlık bir sözleşme imzalayacak.

Türkiye’nin en uzun soluklu ihalelerinden biri olan “genel maksat helikopteri” programında ABD ve İtalyan üreticileri arasındaki rekabette kazanan ABD oldu. Sikorsky Askeri Sistemlerden Sorumlu Başkanı Samir Mehta, “Bu anlaşma önümüzdeki 30 gün içinde bütünüyle imzalanacak. Program kapsamındaki tamamlanmış helikopterin tesliminin 2018 yılında olması planlanıyor” dedi.

109 HELİKOPTER ÜRETİLECEK

İmzalanacak sözleşmeyle Türkiye, Sikorsky firması ile ortak olarak 109 adet “genel maksat helikopteri” üretecek. Helikopterler Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na verilecek. Helikopterler, muharebe arama/kurtarma ve yangınla mücadelede kullanılacak. Gerekli görüldüğü takdirde diğer sivil kurumlar için de helikopter üretilebilecek.

PATRİOT TELAFİSİ

ABD’li Sikorsky firması ile 2010’da “görüşmelere başlama kararı” alınmıştı. Ancak Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Sikorsky firması arasında yaklaşık 3 yıldır süren sözleşme görüşmelerinde çok sayıda çıkmaza girilmişti. “Sözleşme görüşmelerinin iptal edilmesi” noktasına kadar gelen müzakerelerde geçtiğimiz günlerde sonuca varıldı. ABD’li firma ile imzalanacak 3,5 milyar dolarlık helikopter anlaşmasının maliyetinin de Çin’den alınacak füze sistemlerinin maliyetiyle aynı olması dikkat çekti. Füze sistemi konusunda Çin ile sözleşme masasına oturan Türkiye’ye ABD’den gelen yoğun eleştirilerin ardından sözleşmede imza kararı alınması, savunma çevrelerinde “Türkiye, ABD ile Patriot telafisi yapıyor” yorumlarına neden oldu.

ORTAK ÜRETİM YAPILACAK

Türkiye ile ABD arasındaki kritik anlaşmanın ardından sürecin nasıl işleyeceği de ortaya çıktı. Buna göre, ASELSAN, helikopterin en kritik elektronik sistemi olan kokpiti tamamen milli imkanlarla üretecek. TAI de helikopterin kritik parçalarının ve gövdesinin üretiminde büyük rol oynayacak. Bunun yanında çok sayıda yerli firma da helikopterin üretimi konusunda destek verecek.

İZİNLE SİLAH TAKILACAK

Proje kapsamında “genel maksatlı” üretilen helikoptere silah takılmasıysa ABD hükümetinin izniyle mümkün olabilecek. Bu konuda ilk önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gelecekteki ihtiyaçlarına, ardından da ABD’den alınacak teknik onaya bakılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İngiliz gazetesinden kritik Erdoğan sorusu
İngiliz gazetesinden kritik Erdoğan sorusu
Türkiye Gazetesi'ne ünlü bir isim daha!
Türkiye Gazetesi'ne ünlü bir isim daha!
Çözüm sürecinde bir iyi bir kötü haber
Çözüm sürecinde bir iyi bir kötü haber
Yurtta hava durumu
Yurtta hava durumu
Akdoğan oyunu bozacak aktörü açıkladı
Akdoğan oyunu bozacak aktörü açıkladı
Obama uzattı dinleyiciler fenlaştı
Obama uzattı dinleyiciler fenlaştı
Günün önemli gelişmeleri (1)
Günün önemli gelişmeleri (1)
Tosya’da yangın faciası
Tosya’da yangın faciası
Çalıkuşu dizisinin 4. bölüm fragmanı
Çalıkuşu dizisinin 4. bölüm fragmanı
CHP Sarıgül'le ilgili kararını açıkladı
CHP Sarıgül'le ilgili kararını açıkladı