BIST 2.381
DOLAR 15,78
EURO 16,85
ALTIN 940,29
HABER /  DÜNYA

ABD'li papaz hakkında ara karar!

ABD Başkanı Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını istediği rahip Andrew Craig Brunson bugün ikinci kez hâkim karşısına çıktı.

Abone ol

Türkiye'de FETÖ ve PKK lehine faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan ve yargılanan ABD'li papaz Andrew Craig Brunson, dün ikinci kez hakim karşısına çıktı. Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar verildi. Papazın bir sonraki duruşması 18 Temmuz'da görülecek.

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un, yargılanmasına öğle arasından sonra tekrar devam edildi. (SEGBİS) ile ifade veren "Ateş" kod adlı gizli tanık, bir dönem FETÖ ile bağlantısı olduğunu söyledi.

Örgütün gizli haberleşme programı "Eagle" üzerinden 2016'nın Mayıs ya da Haziran ayında gelen mesajda, "Temmuz’da İstanbul'da çok büyük bir deprem olacak, herkes kılık kıyafetine dikkat ederek yatsın" ifadesinin bulunduğunu iddia etti. Nisanda yapılan ilk duruşmada, "Dua" kod isimli gizli tanığın, Brunson ve arkadaşlarının ülkede bir zelzele olacağına ilişkin sözlerini hatırlatan mahkeme başkanı, konuyla ilgili rahip Brunson’a söz verdi. Kendisine böyle bir mesajın gelmediğini söyleyen Brunson, "Bu durumdan iddianameyi okuduktan sonra haberdar oldum" dedi.

FETÖCÜ'LERLE TEMAS KURDU

Duruşmada ifade veren tanıklardan Ali Daloğlu ise Brunson'un FETÖ'nün bazı üst düzey yöneticileriyle görüştüğüne şahitlik ettiğini aktardı. Örgütün etkili isimlerinden ve darbe girişiminin ardından yurt dışına kaçan Ömer Karagöz'le Gaziantep'te bir otelde görüştüğünü de kaydeden Daloğlu, "Fetullah Gülen'in atadığı beş isimden birisi Oğuzhan Türkkan. Örgütte kritik bir görevdeydi. Hiyerarşik olarak örgütün sözde Ege Bölge İmamı Bekir Baz'ın bile üzerinde bulunuyordu. Ben sürekli Türkkan'ın yanındaydım. Brunson ile Türkkan ise 2010'nun sonlarına doğru, görüştüğüne tanıklık ettim" dedi. Türkkan'ın, Brunson'la görüşmesi sırasında kendisinin uzaklaştırdığını da anlatan Ali Daloğlu, "Türkkan, Brunson'u 'Görüşülmesi gereken kişi' olarak nitelendiriyordu. Brunson, Suriye'den gelen sığınmacılara maddi destek sağlıyordu. Parayı da bizzat Brunson'a, Türkkan veriyordu. Araya başkasını sokmazdı. 'Onların da müslümanlara faydası oluyor' diye yardım yapılıyordu" diye belirtti.

PYD/PKK BAĞLANTISI

 Brunson'un, bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin eş başkanlığını yapan Salih Müslim'in kardeşi Enver Müslim'le Suruç Kaymakamı'nın gizli bir şekilde görüştüğünü de öne süren Daloğlu, "Müslim, örgüt içerisinde herkese söz geçiren biriydi. Suruç'ta büyük bir olayın gerçekleşeceği yönünde ihbarlar vardı. Suruç'ta söz sahibi olan birilerinin bunu engelleyeceği söyleniyordu" diye ekledi. Ali Daloğlu, FETÖ'nün Ege Bölge imamı olan firari Bekir Baz'ın Brunson'la görüşüp görüşmediğini görmediğini de ifade etti. Daloğlu'ndan sonra söz alan Rahip Brunson, "Tanığı hiç görmedim, tanımıyorum. FETÖ mensupları Oğuzhan Türkkan, Ömer Karagöz, Bekir Baz ve onun yardımcısı Murat Safa ile görüşmedim. Oğuzhan Türkkan'dan para almadım. Hatta FETÖ'den hiç para almadım. FETÖ bana neden para versin ki? Bu iğrenç bir şey" diye konuştu

AYRICALIK YAPILDI

Duruşmada ifade veren tanıklardan Eyüp Çakır da, yaklaşık 7 yıl önce Andrew Craig Brunson ile tanıştığını anlatarak, "Kilise de Kürt kökenli PKK yandaşlarına ayrıcalık vardı. Kilise’de toplanan paralar, yardım amaçlı Doğu ve Güneydoğu’ya gönderilirdi ancak nasıl kullanılırdı bilmiyorum. Andrew’in desteklediği bazı misyonerlerin PKK’yı savunduğunu biliyorum. Son zamanlarda kilise de PKK yandaşı açıklamalar yapılıyordu.

Türk - Kürt çatışması vardı. Andrew bundan rahatsız değildi tam tersine PKK yandaşlarını destekliyordu. Andrew ilk tanıştığım zamanlar ırk eşitliğinden yanaydı ama son zamanlardaki hali tam tersiydi. Kilisede Türkler aşağılanıyordu. Ben bu durumu Brunson’a anlattım. Brunson bunu ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi.

Ayrıca kilisede Kürtlere ayrı bir grup yapılmıştı. Burada PKK sempatizanları, PKK’yı övücü konuşmalar yapmış. Suriye’den gelen mülteci olan ve PKK sempatizanı olmayan Kürtler, bu durumdan rahatsız olup bu gruptan ayrıldılar. Kilise’de PKK’yı destekler bayraklar vardı, adeta kilise PKK’nın kampı gibiydi" diye belirtti. Çakır'dan Brunson ise savunmasında, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Açık ve net söylemek istiyorum, PKK bir terör örgütüdür. Hiç farklı düşünmedim. Türkiye'ye karşı terör faaliyetinde bulunan hangi Kürt grup olursa olsun, onların yaptıklarını desteklemiyorum. PKK sempatizanı olsaydık o kadar Türk kilisemizde kalmazdı" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan İnce'nin randevu talebine cevap
Erdoğan'dan İnce'nin randevu talebine cevap
"Eski kimlik" açıklaması! Oy kullanabilecekler mi?
"Eski kimlik" açıklaması! Oy kullanabilecekler mi?
Suriye'de Rus savaş helikopteri düştü
Suriye'de Rus savaş helikopteri düştü
İtalya'da hükümet krizi büyüyor!
İtalya'da hükümet krizi büyüyor!
İstanbul'da yol verme kavgası kanlı bitti
İstanbul'da yol verme kavgası kanlı bitti
Başkan Uysal 'Zeytin Dağı Barış Ödüllüleri Töreni'ne katıldı
Başkan Uysal 'Zeytin Dağı Barış Ödüllüleri Töreni'ne katıldı
7 Mayıs On Numara çekiliş sonuçları
7 Mayıs On Numara çekiliş sonuçları
Salih Mirzabeyoğlu kimdir? Beyin ölümü gerçekleşti!
Salih Mirzabeyoğlu kimdir? Beyin ölümü gerçekleşti!
Dikkat: İstanbul'da tüm vapur seferleri iptal edildi!
Dikkat: İstanbul'da tüm vapur seferleri iptal edildi!
Pilot kalkıştan vazgeçti! Az daha pistten çıkacaktı
Pilot kalkıştan vazgeçti! Az daha pistten çıkacaktı