BIST 1.404
DOLAR 8,70
EURO 10,36
ALTIN 501,28
HABER /  DÜNYA

ABD'li general skandalı savundu

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Başkanı General Keith Alexander, internet takibi ve dinleme skandalını savundu.

Abone ol

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) Direktörü Keith Alexander, telefon ve internet kayıtlarını izleme programlarının, çok sayıda terör saldırısını engellediğini söyledi.

ABD Senatosu Tahsisat Komitesi (Senate Appropriations Committee) üyelerine konuşan Alexander, doğru olanın Amerikan halkını korumak olduğunu söyledi. “Herhangi birşey saklamıyoruz” diyen NSA Başkanı Alexander, “Bu bizim gizli yaptığımız birşey değil. Size ne yaptığımızı söylemek istiyoruz” dedi. Söz konusu internet takibi ile ilgili daha fazla şeffaf olma taraftarı olduğunu belirten NSA Başkanı, açıklamaların ulusal güvenlik için potansiyel hasara neden olabileceğine dikkat çekti.

Komisyon üyelerinden Senatör Richard Durbin, Alexander'a 29 yaşındaki lise terk Edward Snowden'ın nasıl bu kadar gizli belgelere ulaştığını sordu. General Alexander, Edward Snowden’ın nasıl işe alındığını bir daha gözden geçirmek gerektiğini kaydetti.

Aynı zamanda Siber Komutanı olan Keith Alexander, siber güvenliğinin birey haklarını ihlal etmeden yapılabileceğini söyledi. “Herşey güvene dayalıdır” diyen Alexander, güvenlik ve özgürlük arasından herhangi bir ödün verilmesine gerek olmadığına dikkat çekti. NSA Başkanı, ABD’nin yurtdışından siber saldırılara hedef olduğunu da hatırlattı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), önümüzdeki mali yılda siber savunma harcamalarının 3.9 milyar dolardan 4.6 milyar dolara yükseltilmesini talep etmişti. Pentagon, siber savunma için önümüzdeki 5 yıl içinde 23 milyar dolar harcamayı öngörüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Sahil kasabası 'düşük belli pantolonları' yasakladı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
ABD'nin petrol üretiminde rekor artış
'Gizli dinleme ve izlemeler terör komplolarını engelledi'
Gezi Parkı'ndan 'referandum' tepkisi
Eğlence bitti müdahale başladı
İşte Gezi Parkı toplantısından çıkan sonuç
Taksim'de sakin gece
Gezi Heyeti'nden ilk açıklama
O polisler açığa alındı!
Yorumlar