BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

İşte Gezi Parkı toplantısından çıkan sonuç

Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı heyeti ve sanatçılarla yaptığı görüşme sona erdi.

Abone ol

İNTERNETHABER- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı heyeti ile yaptığı görüşmede, "Gezi Parkı'na yönelik projenin İstanbul halkına sorulabileceği, konuya ilişkin olarak İstanbul'da referandum yapılabileceği" teklifini sunduğunu açıkladı.

Toplantından eylemcilere de net mesaj çıktı. Çelik hükümetin eylemlerin uzun süre daha sürmesine müsaade etmeyeceğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 kişilik Gezi Parkı temsilcilerini AK Parti Genel Merkezi’nde kabul etti.

Heyette oyuncu İTÜ'den mimar Selva Erdoğan, Ahmet Mümtaz Taylan, Gezi Platformu Üyesi Profesör Betül Tanbay, Yönetmen Kutluğ Ataman, Mimar Selva Gürdoğan, yayıncı Zülfikar Kürüm, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Özgür Demirtaş, üniversite öğrencisi Nil Eyüboğlu, Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupla gündeme gelen AK Parti'li Bülent Peker ve Zehra Öney, İpek Akpınar, Hale Çıracı katıldı.Toplantıya İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de katıldı.

Başbakan Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde Gezi Parkı temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşme 4 saat 45 dakika sürdü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, görüşmeye ilişkin basına açıklaması yaptı.

Çelik'in konuşmasının satırbaşları şöyle:

Türkiye'nin gündeminden tatsız olayı çıkarmak için gayret sarf ediliyor. Yetkililer bu meselenin ağız tadıyla halledilmesini arzu ediyor.

Yaklaşık 4.5-5 saat süren bir toplantı yapıldı. Bu insanlar Gezi Parkı eylemlerine katılan destekelyen insanlardır. Farklı kesimlerden 11 kişi süre sınırlaması olmaksızın gözlemlerini aktarmışlardır.

Heyet Gezi Parkı'ndaki insanların ağaç ve çevre duyarlılığı olan, politize olmayan insanlar olduğunu belirtiyorlar. Gayet düzeyli karşılıklı bilgi alış verişine dayanan bir toplantı yapıldı.

Sayın Başbakan "halkımızla siyaset yaptığımızı, ne yaptıysak halkımız için yaptığımızı" ifade etti.

ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI CEZALANDIRILACAK

Orantısız güç kullanan ihmali olan polis teşkilatı içindeki insanların gerekli cezaları alacağını ifade etti. Barışçıl eylem yapan insanların yanında olacağımızı ifade etti.

Bundan sonra bir kez daha söylüyorum, Başbakanımız adına söylüyorum. Makul taleplerini bize iletmek isteyenlere kapımız her zaman açıktır. Yeter ki işin içine şiddet girmesin. Bu işler düşmanlarımızı sevindirmekten öteye gitmiyor.

Biz uzun iştişareler sonucu bu projeleri ortaya koyduk. Bazıları gelecek seçime kadar bu projeleri yatıralım diyor. Biz bu talebi makul görmüyoruz. Çünkü İstanbul'un kaybedecek vakti yok. Bu nedenle referandum seçeneğini gündeme getirebiliriz.

BU toplantıdan çıkan somut sonuç şudur; biz bunu İstanbul halkına soracağız. Yapılsın mı istiyorsunuz, yapılmasın mı istiyorsunuz. Demokrasilerde halkın iradesi ön plandadır."

'KIYAMETE KADAR SÜRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Çelik, Gezi Parkı direnişçilerine de uyarı da bulundu. Eylemcilerin parkı boşaltmasını beklediklerini söyleyen Çelik, "Gezi Parkı'nda bu eylemin kıyamete kadar sürdürülmesi hükümet tarafından kabul edilmeyecektir" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Taksim'de sakin gece
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Gezi Heyeti'nden ilk açıklama
Biri olan biteni Ahmet Hakan'a özet geçsin
Ethem'in beyin ölümü gerçekleşti!
Göstericiler, provokatörleri engelledi
Vali Mutlu'dan müdahale tweeti
Referandum nasıl sonuçlanır?
Meclis Başkanı Çiçek’ten Gezi yorumu
Başbakan’la görüşen heyetten açıklama
Yorumlar 85 yorum