BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,22
ALTIN 502,47
HABER /  DÜNYA

AB'den Türkiye Rusya ve İran'a acil çağrı!

Avrupa Birliği'nden Suriye'de çatışmaların durdurulması için Türkiye, Rusya ve İran'a mektup gönderildi.

Abone ol

Mogherini'nin mektubunda Suriye'de savaşın durdurulmasını sağlayacak tüm gerekli adımların atılması çağrısında bulunuldu.

Reuters tarafından görülen mektupta Mogherini, Doğu Guta'da tıbbi tahliyelerin yanısıra insani yardımların BM öncülüğünde, güvenli ve sürdürülebilir şekilde ulaştırılması çağrısında bulunuldu.

Mogherini geçtiğimiz günlerde Suriye'de kötüleşen durum nedeniyle Astana sürecinin garantör ülkeleri Türkiye, İran ve Rusya'ya bir mektup göndereceğini açıklamıştı.

ATEŞKESE RAĞMEN 107 SİVİL ÖLDÜ: Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ateşkes kararının açıklanmasını takip eden 72 saatte 34'ü çocuk, 18'i kadın 107 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. SNHR raporunda, BMGK’nin Suriye'de 24 Şubat gecesi açıkladığı 1 aylık insani ateşkes kararının ardından geçen ilk 72 saatte 34'ü çocuk, 18'i kadın 107 sivilin öldüğü duyuruldu.

83 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Raporda, rejim güçlerinin İdlib, Humus ve (Doğu Guta'nın yer aldığı) Şam kırsalındaki saldırılarında 18'i çocuk, 13'ü kadın 83 sivilin can verdiği ifade edildi.SNHR raporunda, terör örgütü DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun hava saldırılarında 10'ü çocuk, 4'ü kadın 16 sivilin katledildiği belirtildi.

DEAŞ 4 çocuğu öldürürken, 2'si çocuk, 1'i kadın 4 sivil ise kimliği bilinmeyen kişilerin saldırısında hayatını kaybetti. Raporda, rejim güçlerinin bombaladığı yerlerde hiçbir askeri merkezin veya karargahın bulunmadığı belirtilerek vurulan sivil yerleşimler arasında bir cami ve bir de pazar yerinin olduğu ifade edildi.

Rapora göre, rejim, Şam kırsalı bölgesine 43, Hama iline 4 olmak üzere, toplam 47 varil bombalı saldırı düzenledi.

BMGK, 24 Şubat'ta Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejim kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındığını duyurmuştu. Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ''güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir'' bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ''durumu ağır hasta ve yaralıların'' tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ''gecikmeden'' çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
'Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi' tarihi yolculuğa çıkarıyor
Yarın BiTaksi çevirin çünkü taksi ücreti sadece 1 lira!
Rum bakandan haddini aşan sözler!
BBP lideri Destici'den MHP'li vekile ittifak yanıtı
Ankara - İstanbul hava tahmini! Profesör açıkladı kar saat...
Kuru yük gemisinde patlama! Ölü ve yaralılar var...
Kıyıya yanaşan gemide patlama yaralılar var
Erdoğan'dan o filme onay çıkmadı avukatı ihtarname çekti
Yeşim Salkım kaç evlilik yaptı işte kocaları ilk eşi kim?
Yeşim Salkım kimdir, aslen nereli evlilikleri ve çocukları
Yorumlar 1 yorum