BIST 1.420
DOLAR 8,33
EURO 10,02
ALTIN 479,44
HABER /  DÜNYA

Rum bakandan haddini aşan sözler!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Akdeniz'de yaşanan doğalgaz gerilimiyle ilgili AB'yi eleştirdi ve Türkiye için skandal ifadeler kullandı. Kasulidis, Türkiye'nin güç kullandığını ve güç kullanmakla tehdit ettiğini ancak kimsenin kılının kıpırdamadığını söyledi.

Abone ol

Türkiye’nin, daha önce hiç duyulmamış önerilerle kendi görüşünü dayatmaya çalıştığını ileri süren Rum Bakan, bu önerilerin uluslararası hukukla, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ile hiçbir alakası olmadığını öne sürdü.Kıbrıs Postası'nın haberine göre Kasulidis, ''En zoru da uluslararası toplumun bu örnekte Türkiye'nin güç kullandığını, güç kullanmakla tehdit ettiğini ancak kimsenin kılının kıpırdamadığını görmezden gelmesidir'' diye konuştu.

Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Kuzey Atina Milletvekili ve Dışişleri Bölümü Başkanı Yorgos Kumuçakos da, Avrupa Birliği'ne yönelik sert sözler kullandı ve AB'nin itibarının ortadan kalktığına işaret etti. Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos da Türkiye'nin Akdeniz'deki tavırlarının karşılığı olacağını ve bedelini pahalı şekilde ödeyeceğini savundu.

Kıbrıs Rum Üniversitesi'nde düzenlenen 'Kenardan perde önüne, Doğu Akdeniz’de kavşak ülke olarak Yunanistan' konulu konferansta konuşan Kasulidis, 'Türkiye’nin hiçbir engelle karşılaşmadan Doğu Akdeniz’i kontrol etmeyi başarıp başaramayacağı' yönünde sorular aldığını açıkladı. Kasulidis bu soruya şöyle yanıt verdi:

KARŞILARINDA TÜRK MEYDAN OKUMALARINI BULACAK: "Doğu Akdeniz’de sadece çıkarı bulunan Kıbrıs ve Yunanistan da emin değil, üçlü işbirliği kurduğumuz ülkeler de. Çıkarları ve oynayacak rolleri olan Avrupa ülkeleri de bunda böyle karşılarında Türk meydan okumalarını bulacak." Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Kuzey Atina Milletvekili ve Dışişleri Bölümü Başkanı Yorgos Kumuçakos da 'Türkiye’yi haddini aşmakla' suçladı.

AB'YE SERT ELEŞTİRİ

AB'ye yönelik sert eleştiriler yapan Kumuçakos, "Kıbrıs (Rum) münhasır egemenlik alanında bir Avrupa politikasının uygulanması engelleniyor. İlan ettiği politikasında istikrarlı olmak istiyorsa AB de Kıbrıs’ın bölgedeki taleplerini talep etmek zorundadır, aksi halde itibar meselesi ortaya çıkacak. Ankara’ya özlü mesajlar göndermezse AB’nin ne itibarı olacak?" diye sordu.

TEHDİTLER ALTINDA ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL

Brüksel'deki temaslarını tamamlayan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de “Halkımızın beklentilerini haklı çıkaracak bir çözüme tehditler altında ulaşılması mümkün değildir” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
BBP lideri Destici'den MHP'li vekile ittifak yanıtı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Bülent Arınç şaşırttı! Önce gülücük attı sonra...
Kuru yük gemisinde patlama! Ölü ve yaralılar var...
Kıyıya yanaşan gemide patlama yaralılar var
Yeşim Salkım kaç evlilik yaptı işte kocaları ilk eşi kim?
Yeşim Salkım kimdir, aslen nereli evlilikleri ve çocukları
Bir dilim kızarmış ekmek kaç kalori-Kalori hesaplama cetveli
İstanbul'da kar saati belli oldu! Arabanızı ana yola parkedin
Yeşim Salkım Eğreti Gelin Ladik film yorumları nasıl-güzel mi?
Yorumlar 6 yorum