BIST 2.388
DOLAR 16,32
EURO 17,39
ALTIN 973,07
HABER /  GÜNCEL

ABD'deki Zarrab davasıyla ilgili flaş yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ABD'deki Reza Zarrab dosyasına sahte rapor ulaştırarak delil olarak kullanılmasına neden olmakla suçlanan iki kişi hakkında son dakika yakalama kararı çıkardı.

Abone ol

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ABD'deki Reza Zarrab dosyasına sahte rapor ulaştırarak delil olarak kullanılmasına neden olmakla suçlanan iki kişi hakkında son dakika yakalama kararı çıkardı. 

Hakkında yamalama kararı çıkartılan isimlerin Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ve CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir olduğu açıklandı. 

Eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı...

17/25 ARALIK KUMPASI SORUŞTURMASI

Yakalama kararının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, FETÖ'nün 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsüne ilişkin soruşturma kapsamında çıkarıldı.

ZARRAB DAVASININ TANIK LİSTESİNDELER

Hakkında yakalama kararı verilen "FETÖ üyesi olmak" suçundan firari olarak aranan Osman Zeki Canıtez ile eski CHP milletvekili Aykan Erdemir'in ABD'deki Reza Zarrab davasında tanık oldukları belirtildi.

DEVLETİN GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN BELGELERİ HİLE İLE ÇALMA

Canıtez ile Erdemir hakkında "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma" suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

O RAPOR DOSYAYA GİRDİ

ABD'de dava dosyasına 28 Ocak 2014 tarihli sahte bir rapor girdiğini belirledi. Bu raporun New York Bölge Mahkemesi'ne de ulaştırıldığı tespit edildi.

ABD'deki Rıza Zarrab davasının tanığı ByLock'çu çıktı

SAVCILIĞIN TALEP YAZISI

İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı yakalama talepli yazısında şu ifadelere yer verildi:

"FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün taşeronluğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti ve Anayasal Düzenine yönelik gerçekleştirilmeye çalışılan 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsünün başarıya ulaşmaması üzerine Amerika Birleşik Devletleri üzerinden yürürlüğe konulan aynı kurgu/planın işbirlikçiliğini yürüten ve bu minvalde hazırladığı dosya içerisinde örneği bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde sahte raporu yurtdışına götürerek Newyork bölge mahkemesine ulaştırmak suretiyle yargılamada delil olarak kullanılmasını sağlayan , bununla birlikte açık kaynaklardan elde edilen bilgiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma yürüten Newyork Bölge Savcısı Joon H.Kim ve savcılık bürosu tarafından terör örgütüne üye olmak suçu yönünden yakalama kararları ile aranmakta olan firari Osman Zeki Canıtez ve aynı tanık listesinde ismi bulunan Aykan Erdemir hakkında TCK 326 /1 maddesi gereğince ‘Devletin Güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme', 'Amacı dışında kullanma' ve “Hile ile alma çalma' suçlarından haklarında soruşturma yürütülmektedir.  Yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin hali hazırda firari durumda oldukları gerek açık kaynaklardan elde edilen bulgular gerekse dosya içerisine örneği sunulan rapor içeriğinden de anlaşılacağı üzere atılı suçu işlediklerine dair yeterli bulgulara ulaşılmış olup, şüphelilerin kaçmakta olmaları nedeniyle çağrı yapılamadığı ve kendilerine ulaşılamamıştır" 

YAKALAMA ÇIKARILMASI İSTENDİ

Şüpheliler hakkında yakalama çıkarılması istenen savcılık yazısında, şüphelilerin  ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmaması, tutuklamaya sevk edilip edilmeyeceği hususunun soruşturmayı yürüten savcının takdirine bırakılması talep edildi.     

MAHKEME HAKLARINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARDI 

Savcılığın talebini değerlendiren İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi, şüphelilerin firari oldukları, elde edilen bulgluar ve dosyaya sunulan rapor içeriğinden de anlaşılacağı üzerinde atılı suçları işlediklerine dair yeterli bulgulara ulaşılmış olup haklarında, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme", "Amacı dışında kullanma", "Hile ile alma ve çalma" suçlarından yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. 

ÖNCEKİ HABERLER
İğrenç adam! Genç kadın şantaja boyun eğmedi!
İğrenç adam! Genç kadın şantaja boyun eğmedi!
Trump'ın kızı gelecek diye bakın ne yaptılar!
Trump'ın kızı gelecek diye bakın ne yaptılar!
 AK Parti'nin seçim barajı için tek şartı!
AK Parti'nin seçim barajı için tek şartı!
Emekiler 4 Aralık'ı bekliyor kim ne kadar zam alacak?
Emekiler 4 Aralık'ı bekliyor kim ne kadar zam alacak?
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Müptezel, müfteri...
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na: Müptezel, müfteri...
Cumali Akgül kimdir Survivor 2018 bakın yarışmaya nasıl katıldı
Cumali Akgül kimdir Survivor 2018 bakın yarışmaya nasıl katıldı
Bahçeli isim vermeden Bülent Arınç'ı topa tuttu!
Bahçeli isim vermeden Bülent Arınç'ı topa tuttu!
Heijan kimdir? Doğan Tarda gözaltında mı?
Heijan kimdir? Doğan Tarda gözaltında mı?
İsrail gazetesi duyurdu! İsrail'den flaş hamle
İsrail gazetesi duyurdu! İsrail'den flaş hamle
Meryem 18.bölüm fragmanı her şey ifşa oluyor!
Meryem 18.bölüm fragmanı her şey ifşa oluyor!