BIST 2.402
DOLAR 16,68
EURO 17,46
ALTIN 975,80
HABER /  DÜNYA

ABD'de hayat durduracak restleşme

ABD'de 'kepenk' kapatmaya saatler kaldı; henüz uzlaşı yok

Abone ol
ABD Başkanı Barack Obama ile Kongre arasında devam eden bütçe görüşmelerinden bir sonuç elde edilemez ise bu gece yarısından itibaren Amerikan devleti kepenk kapatacak.

Amerika'da bugün tüm gözler Washington'da yapılacak görüşmelere çevrilmiş durumda. Yerel saat ile bu gece 12:00 gösterdiğinde Başkan Obama ile Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi parti arasında bir antlaşmaya varılamaz ise acil hizmetler dışında devletin tüm birimlerinde çalışanlara maaş ödemesi yapılamayacak. Amerika'da 15 yıl aradan sonra devlete kepenk kapattırma noktasına gelen mevzu ise Cumhuriyetçilerin bütçede istediği kesintilerin Beyaz Saray tarafından tam olarak dikkate alınmaması. Cumhuriyetçiler hafta başında bütçeden 61 milyar dolarlık kesinti yapılmasını isterken, Obama ve Demokratlar bu rakamın 33 milyar dolar olabileceğini dile getirmişti. Dün Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner bütçeden 40 milyar dolarlık kesintinin kendileri tarafından makul karşılanabileceğini ifade etti.

Dün gece yarısına kadar devam eden görüşmelerin ardından anlaşma konusunda iyimser olduğunu belirten Senato'nun Çoğunluk Lideri Harry Reid (Nevada-Demokrat Parti-DP) bütçedeki kesinti miktarının 38 milyar dolar olacağı konusunda müzakere edildiğini kaydetti.

İki parti arasındaki bütçe kesintisi oranında anlaşma sağlanamaz ise ordu mensupları dahi maaşların alamayacak olması Cumhuriyetçileri köşeye sıkıştırıyor. Bu duruma çare üretebilmek için Temsilciler Meclisi dün hizmetlerin ağır bir sekteye uğramaması için; hükümete bir hafta yetecek mali kaynak için bir ara finansman kararnamesini onayladı. Ancak Obama, Cumhuriyetçilerin pazarlıkta zaman kazanmak için öne sürdüğü belirtilen bir haftalık mali kaynağı geri çevireceği düşünülüyor.

Senato Çoğunluk Lideri Reid, Cumhuriyetçilerin Obama'nın en büyük icraatı olan sağlık reformu alanında kesinti istediğine dikkat çekerek, yine muhalefetin hükümetin ısrarla üzerinde politika yaptığı çevre, internete kamu desteğini içeren kalemlerde kesinti istediğine işaret etti.

Reid, Başkan Obama'nın kendilerine Cumhuriyetçiler ile süren pazarlıkta hükümetin ısrarlar üzerinde durmaya çalıştığı ve ülkenin geleceğine yatırım olarak gördüğü sağlık, internet ve çevre konularında geri adım atmamalarını söylediğini aktardı.

Amerika'da 1870'de geçirilen bir yasaya göre bütçe onaylanmamışsa, olağanüstü bir hal olmadığı sürece, federal hükümet faaliyetlerini sürdüremiyor.

Ülkede bu gibi bir durum en son 1995'te yaşandı. Jimmy Carter ve Ronald Reagan iktidarları döneminde ise devlet kurumları tam 10 kez faaliyetlerini askıya almak zorunda kalmıştı.

Ulusal güvenlik, hava trafiği, yataklı hasta bakamı, acil servis, afet yardımı ve elektrik gibi hizmetler ise bu kapsamın dışında görülüyor
ÖNCEKİ HABERLER
Belçika'da Müslüman TV yayına giriyor
Belçika'da Müslüman TV yayına giriyor
Türkiye'nin vicdanını yaralayan rapor
Türkiye'nin vicdanını yaralayan rapor
Körfez ülkeleri vizede kolaylık istiyor
Körfez ülkeleri vizede kolaylık istiyor
Suriye'de kanlı cuma
Suriye'de kanlı cuma
12 Eylül paşalarından Orgeneral Saltık öldü!
12 Eylül paşalarından Orgeneral Saltık öldü!
Bilgisayarda oynadığı oyun engellenince..
Bilgisayarda oynadığı oyun engellenince..
Şırnak'ta PKK'yla çatışma
Şırnak'ta PKK'yla çatışma
Onlardan kurtulmak aslında çok kolay!
Onlardan kurtulmak aslında çok kolay!
NATO yanlış hedefi vurduğu için 'üzgün'
NATO yanlış hedefi vurduğu için 'üzgün'
İşte piyasaların hafta sonu raporu!
İşte piyasaların hafta sonu raporu!