BIST 10.482
DOLAR 32,34
EURO 35,05
ALTIN 2.426,89
HABER /  GÜNCEL

ABD ve Hindistan arasında hizmetçi krizi

ABD'de gözaltına alınması diplomatik gerilime yol açan Hintli diplomat Devyani Hobragade'ın ülkesine döndüğü açıklandı. Diplomat vize sahteciliği ve hizmetçisine az para ödemekle suçlanıyordu.

Abone ol

ABD'de gözaltına alınması diplomatik gerilime yol açan Hintli diplomat Devyani Hobragade'ın ülkesine döndüğü açıklandı.

Suçlamalar yöneltilmesi ve Hindistan'ın diplomatının dokunulmazlığının kaldırılmasını reddetmesinden sonra, Hobragade'nin ülkeden çıkması talimatı verilmişti.

Konsolos Muavini Hobragade geçen ay New York'ta vize sahteciliği ve evdeki hizmetçisine az para ödemekle suçlanmıştı.

Hobragade gözaltına alındığı sırada kelepçelenmiş ve soyularak aranmıştı.

Hindistan ise diplomatının "aşağılanması" nedeniyle ABD'nin özür dilemesini talep etmişti.

Hobragade suçlamaları reddediyor.

Üst düzey bir ABD'li yetkili Hobragade'nin New York John F Kennedy Uluslararası Havaalanı'ndan ülkesine gitmek üzere yola çıktığını belirtti.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Syed Abkaruddin, "Hobragade Hindistan'a yola çıkarken kendisine yöneltilen suçlamalardan masum olduğunu tekrarladı. Hindistan hükümetine, özellikle Dışişleri Bakanına, Hindistan halkına ve ayrıca medyaya bu günlerdeki güçlü ve sürekli desteği için teşekkür etti" diye konuştu.

Diplomatik misillemeler

ABD'li yetkililer dün Hindistan'ın Konsolosluk Müşavirliği yapan Hobragade'ye daha geniş diplomatik dokunulmazlık hakları tanıyacak BM'ye akredite edilmesi isteğini kabul ettiklerini söylemişti.

Daha sonra Washington Hindistan hükümetinden Hobragade'nin diplomatik dokunulmazlığını kaldırmasını talep etti.

Ancak Yeni Delhi yönetimi bu talebi reddetti. Bunun ardından ise ABD Hobragade'nin ülkeyi terk etmesini talep etti.

ABD'li savcılar diplomata yöneltilen suçlamaların geçerli olacağını belirttiler.

Hindistan'ın New York'taki Konsolos Muavini Hobragade, temizlikçisi Sangeeta Richard'ın şikâyetinin ardından gözaltına alındı.

Hobragade ise Richard'ı hırsızlık ve şantaj girişimiyle suçladı.

Hindistan hükümeti, Hobragade'nin gözaltına alınış biçiminden "şoke olduklarını ve dehşete düştüklerini" belirtti ve ABD'ye karşı bazı diplomatik misillemeler yapılması talimatı verdi.

Başkentteki ABD Büyükelçiliği'nin etrafındaki güvenlik bariyerleri kaldırıldı ve üst düzey Hintli siyasetçiler ve yetkililer ülkeyi ziyaret eden bir ABD heyetini görmeyi reddetti.

Ayrıca ABD Büyükelçiliğine "binadaki ticari faaliyetleri" durdurması talimatı verilirken, büyükelçiliğe ait araçlara trafik cezaları kesilebileceği belirtildi.

NDTV Haber kanalı büyükelçilik binasında, içinde bir havuz, restoran ve tenis kortu bulunan kulübün kapatılması talimatı verildiğini duyurdu.