HABER /  EKONOMİ

ABD ve Çin arasındaki savaş büyüyor

ABD Başkanı Donald Trump, Çinli teknoloji şirketi Huawei'yi saf dışı bırakmak için yeni bir hamle daha yaptı. Trump, ABD yapımı dışında telekomünikasyon ekipmanı kullanımını yasakladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ulusal bir acil durum emri yayımlayarak, ABD yapımı dışında telekomünikasyon ekipmanı kullanımını yasakladı. Çıkartılan ulusal acil durum emrinin Çinli teknoloji şirketi Huawei'yi saf dışı bırakmak için yapıldığı düşünülüyor.

Trump’ın imzaladığı ulusal acil durum emrine göre, ABD ulusal verilerinin korunmasında risk oluşturabilecek yabancı ülkelere ait telekomüniskasyon araçlarının kullanımı yasaklandı.

Çıkarılan ulusal acil durum emrinin bir yıldır üzerinde çalışıldığı ve amacının ABD’nin teknolojik altyapısının ve siber ağ güvenliğinin sağlanması olduğu belirtildi.

Huawei'ye büyük darbe

Washington Post, Trump'ın kararını "ABD düşmanı ülkelerin espiyonaj faaliyetlerini engellemek için" şeklinde yorumlarken,  ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşında Huawei'ye büyük bir darbe vurulmuş olacağı değerlendiriliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Akhisarlı Güray Vural'dan maçın hakemine sert tepki
İstanbul'da su fiyatlarında yüzde 46'ya varan indirim
Cristiano Ronaldo, Filistin'e 1,5 milyon dolar bağışladı!
Binali Yıldırım'dan, İBB indirimleriyle ilgili açıklama
Erdoğan: Irak ile askeri iş birliği yapılmasına karar verdik
3 aylar başlangıç 2020 ne zaman Diyanet dini günler tahmini
Yorumlar