BIST 9.645
DOLAR 32,55
EURO 34,88
ALTIN 2.436,42
HABER /  GÜNCEL

ABD-Rusya karşı karşıya Türkiye hangi tarafta?

ABD-Rusya karşı karşıya Türkiye hangi tarafta sorusuna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan yanıt geldi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin taraf tutmadığını söyledi.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Son olayda ABD'nin Suriye'de rejime yönelik müdahalesini destekledik. Rusya ile ABD arasında taraf tutma durumumuz yok" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da yerel gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, "Şu anda biz Rusya ve ABD arasında tercih yapma durumunda olan bir ülke değiliz. Biz ilişkilerimizi dengeli bir şekilde götürmek durumundayız. Bu son olayda ABD'nin rejime yönelik müdahalesini destekledik. Yani iki ülke arasında taraf tutma diye bir şey yok" dedi.

"İKİ ŞEYTANDAN BİRİNİ TERCİH ETMEK ZORUNDA DEĞİLLER"

Dışişleri Bakan Çavuşoğlu, "Son zamanlarda özellikle bazı ülkeler ABD dahil 'Rejimin geleceğine Suriye halkı karar versin.' demeye başladı. Bu, Esad'ı daha da cesaretlendirdi. Yani bu kadar insanı öldüren, insanlık suçu, savaş suçu işleyen bir rejimi meşrulaştırmaya çalışırsanız o zaman o rejim öldürmeye devam eder. Hele hele bir taraftan DEAŞ, bir taraftan rejim alternatifi yok gibi düşünürseniz, rejim de derki 'Beni tercih edecek herkes.' Ama öyle değil, iki şeytandan birini tercih etmek zorunda değil Suriyeliler. Pekala, DEAŞ'ı hep birlikte yok edebilirsiniz, pekala bu rejim gidebilir." açıklamasında bulundu.