BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,97
ALTIN 2.426,63
HABER /  GÜNCEL

ABD Rakka'ya kiminle girecek? YPG mi Türkiye mi işte kararı

RAKKA için hazırlık yapan ABD'nin planı sızdı. ABD Rakka'ya kiminle girecek sorusunun yanıtı da bu planın içinde. Peki planda Türkiye mi var YPG mi? İşte Washington Post'a sızan bilgiler.

Abone ol

Pentagon’un gizli Rakka planı sızdı. Washington Post'un yayınladığı plana göre ABD Rakka'ya YPG ile girecek. Planda Türkiye yer almıyor. ABD'nin Rakka planının sürpriz ayağı ise Irak.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Washington Post'a sızan Rakka planını aktardı. Buna göre ABD’nin YPG ile yapmayı planladığı Rakka operasyonu iki koldan icra edilecek.

- Menbiç’ten Rakka’ya doğru kuzeyden güneye doğru harekâta geçilecek. Buna göre, yüzde 70’ini YPG’nin kalan yüzde 30’unu ise Suriyeli yerel Arap güçlerin oluşturduğu SDG ile ABD Özel Kuvvetleri’nin operasyonu başlayacak. Menbiç’ten ABD Özel Kuvvetleri ile YPG’nin birlikte hareket etmesi planlanıyor.

- Rakka operasyonunun sürpriz yanını ise Irak cephesi oluşturuyor. Rakka’ya yönelik ikinci operasyonun ise eşzamanlı olarak Irak yönünden doğudan batıya doğru başlatılması planlanıyor. Operasyona ABD Özel Kuvvetler’e mensup 3 bin askerin katılması öngörülüyor. ABD askerleri Erbil ya da Tel Afer Havaalanı’na indirilecek. Erbil’den Suriye sınırına olan hat problemli olabileceği için daha çok Tel Afer Havaalanı üzerinde duruluyor. Tel Afer Havaalanı Irak merkezi yönetiminin kontrolünde. Erbil ya da Tel Afer’e inen ABD Özel Kuvvetleri’nin Suriye’ye, Sincar hattı ve Rabia kapısı üzerinden girmesi bekleniyor. Irak’tan Rakka’ya giden Musul-Rabia karayolu DAEŞ’in kontrolünde olduğu ve terör örgütü tarafından mayınlandığı için operasyon birlikleri Rakka’ya kendi oluşturdukları güzergâhtan girecek.

Erbil ya da Tel Afer’e inecek olan ABD askeri, Rakka’ya doğudan girecek. ABD Özel Kuvvetleri, Suriyeli Peşmergelerle birlikte Rakka’ya doğru ilerleyecekler. Rakka operasyonuna katılacak olan Suriye kökenli 4.500 Peşmerge’ye Dohuk’tan askeri eğitim veriliyor. Böylece Menbiç’ten ABD ve YPG, Erbil ya da Tel Afer’den ise ABD ve Peşmerge harekete geçip iki koldan Rakka operasyonunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Operasyona İncirlik’ten kalkacak olan ABD savaş uçakları yoğun hava bombardımanı ile destek verecek.

TÜRKİYE’NİN RAKKA ÖNERİSİ NE?
ABD'nin sızan planında Türkiye yok. Ancak Ankara daha önce Rakka için bir plan sunmuştu. Türkiye’nin sunduğu Rakka planında Akçakale’den girilmesi öngörülüyor. PYD-YPG kantonunun içinden geçmesi nedeniyle 54 kilometre uzunluğunda 1.6 km genişliğinde güvenli bir hat oluşturulması talep ediliyor. Türkiye ile ABD’nin öncülük ettiği koalisyon ülkelerinin yoğun hava desteği vermesi, karadan ise ÖSO, Suriye Demokratik Güçleri’nin Arap unsurları ile Peşmerge’nin yer alacağı kara gücünün girmesi öneriliyor. Türkiye’nin planının hiçbir yerinde YPG’ye yer yok.

ABD'NİN TÜRKİYE'DEN ISRARLA BEKLEDİĞİ YANIT
ABD’nin YPG ısrarı aşılmış değil. ABD ile anlaşmazlık noktalarından birini de ‘takvim konusu’ oluşturuyor. ABD, Rakka operasyonuyla ilgili olarak bir takvim vermemizi istiyor. Israrla üzerinde durdukları nokta Türkiye’nin Rakka operasyonundan sonra bölgeden ne zaman çekileceği. İşin doğrusu, Türkiye’nin orada uzun süre kalmasını istemiyorlar.