BIST 9.570
DOLAR 32,51
EURO 34,81
ALTIN 2.488,02
HABER /  DÜNYA

ABD Başkanı Obama'dan tarihi karar

ABD Başkanı Barack Obama, kongre üyelerinin anayasayı bypass yaptığı gerekçesiyle karşı çıktığı yasal düzenlemeyle ilgili ilk kez konuştu. Obama, silah satışıyla ilgili düzenlemeyi gözyaşlarıyla anlattı.

Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama, ülkedeki silah satışına sınırlama getirecek düzenlemeyi gözyaşları ile anlattı. Özellikle kongre üyelerine sağduyu çağrısı yapan Obama, sicil kontrolünün şiddeti önlemekte fark yaratacağının açık olduğunu belirtti.

ABD'deki silah kontrolüne ilişkin tartışmalı tarihi kararı açıkladı.Obama ABD'deki silahlı saldırılarda hayatını kaybeden çocuklara ilişkin açıklama yaparken gözyaşlarına boğuldu.

YENİ SİLAH DÜZENLENMESİ NEYİ KAPSIYOR?

- Silah satıcıları sicil kontrolüne tabi olacak. Silah satıcılarına dair devam eden muafiyetler değiştirilecek.

- Eyaletler, silah alan kişilerin silah almaya yetkili olup olmadığını, ruhsal bir rahatsızlığı olup olmadığını ve bundan önce herhangi bir şiddet olayına adının karışıp karışmadığına ilişkin bilgileri aktaracak.

- FBI ile sicil kontrolüne ilişkin daha yoğun çalışılacak, 230 yeni çalışan bu konuda görevlendirilecek.

- Kongre'ye ABD genelinde ruhsal sağlık hizmetini ulaşılabilir kılmak için 500 milyon dolarlık bir ödenek çıkartılması teklifi sunulacak.

- İçişleri, savunma ve adalet bakanlıkları silah güvenliğinin sağlamak için 'akıllı silah teknolojisi' üzerinde çalışacak.