BIST 10.479
DOLAR 32,27
EURO 34,91
ALTIN 2.421,95
HABER /  GÜNCEL

Silopi'de öldürülen 3 kadın DBP'li çıktı

Silopi'de yaylım ateşiyle öldürülen 3 kadın DBP'li çıkarken Pervin Buldan'dan sert bir açıklama geldi.

Abone ol

Silopi'de açılan yaylım ateş sonucu 3 kadın yaşamını yitirdi. Öldürülen 3 kişinin DBP PM üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve KJA aktivisti Fatma Uyar olduğu öğrenildi. 1 erkek cenazesinin ise kime ait olduğu henüz netleşmedi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde dün akşam saatlerinde açılan yaylım ateş sonucu 3’ü kadın 4 kişi hayatını kaybetmişti. 4 kişinin cenazesi Silopi Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırılmıştı. Cenazelere ilişkin bilgi almak için hastaneye giden HDP milletvekilleri Aycan İrmez ve Ferhat Encü’ye bilgi verilmemişti.

Akşam saatlerinde 3 cenaze Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’na gönderildi. Hastaneye giden HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan savcılıkla görüştü. Görüşmeden sonra bilgi veren Birlik, cenazelerin DBP PM üyesi Sêvê Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve KJA aktivisti Fatma Uyar’a ait olduğunu ifade etti. Birlik, 1 erkek cenazesinin ise yüzü tanınmaz halde olduğu için kime ait olduğunu bilinmediğini kaydetti.

Dün akşam Karşıyaka Mahallesi’nin taranmasından sonra Nayır, Demir ve Uyar’dan haber alınamıyordu.

DBP'DEN AÇIKLAMA

DBP Genel Merkezi'nden akşam saatlerinde yapılan açıklamada, öldürülen kadınların DBP Parti Meclisi üyesi Seve Demir ile Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve aktivist Fatma Uyar olduğu belirtildi. DBP açıklamasında, 'Dün akşam Silopi'de katledilen 3 kişinin, Parti Meclisi üyemiz Seve Demir, Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır ve aktivist Fatma Uyar olduğunu büyük bir acı ile öğrenmiş bulunmaktayız" denildi.