HABER /  EKONOMİ

ABD bankası: Merkez Bankası piyasaya müdahale edecek

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın 7 Haziran'da faiz artışına gitmeyeceğini ama fonlamayı değiştirebileceği tahmininde bulundu. Yatırım bankası ayrıca TCMB'nin seçimler öncesi piyasaya müdahale edeceğini belirtti.

ABD bankası: Merkez Bankası piyasaya müdahale edecek

Goldman Sachs analistleri TCMB'nin perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) faizleri değiştirmemesi yönündeki görüşlerini koruduklarını ancak bankanın fonlama kompozisyonunu değiştirerek sıkılaştırmaya gidebileceğini öngörüyor. 

Business HT'nin aktardığına göre kurum, enflasyonun piyasa beklentisine paralel gelmesi nedeniyle 7 Haziran’da faizlerde değişim beklemediğini bildirdi. 

Clemens Grafe, Erik Meyersson, Murat Ünür imzalı raporda şu değerlendirmeler yapıldı: 

PİYASAYA MÜDAHALE EDECEKTİR: "TCMB seçimler öncesinde TL volatilitesini engellemek için piyasaya müdahale edecektir. Manşet enflasyonun 3. çeyrek sonuna doğru zirve yapmasını ve yıl sonunda yüzde 13’e gerilemesini bekliyoruz. Çekirdek enflasyonun da önümüzdeki bir kaç ayda zirve yapmasını ve TL’nin forwardlardaki gibi hareket etmesi halinde kademeli olarak gerilemesini bekliyoruz." 

Yorumlar