BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

AB Bakanı'ndan itiraf! Maalesef çuvalladık!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nu Ukrayna politikaları konusunda yanıldıklarını açıkladı.

Abone ol

AVRUPA Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ilk yaşam merkezi olan 'Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi'nin açılışını yaptı.

Ekonomi dengesinde bir kayma olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği sürecinde maalesef Ukrayna'da çuvalladık" dedi.

Programa gecikmeli olarak katılan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, katılımcılara özür dileklerini ileterek, "AB kriterlerine pek uymadı ama herkes gecikince Türk Hava Yolları'na bahane bulur. Fakat esas problem havaalanı. Bu havaalanı İstanbul'a yetmiyor. 3'üncü bir havaalanının ne kadar ihtiyacımız olduğunu çok iyi anlıyoruz" diyerek katılımcıları güldürdü.

Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi'nin Türkiye Bilişim ve Arge'sine önemli katkılar sağlayacağını ve örnek olacağını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, önemli bir projenin AB ile olan işbirliğinden AB Bakanı olarak mutluluk duyduğumu ifade etti.

"HEDEFİMİZ AB'YE TAM ÜYELİKTİR"

Türkiye'nin AB'ye üye olmak için her türlü gayreti gösterdiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Cumhuriyetimizin en büyük çağdaşlaşma projesidir. Bu süreç zarfında AB ile bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Hedefimiz tam üyeliktir. O sebeple de Bir taraftan Türkiye ev ödevini yapacak bir taraftan da Avrupalı dosyalarımız da Türkiye'ye karşı siyasi engelleri kaldıracak. Son söz olarak ta Türkiye AB'ye üye olsun mu olmasın mı olacak" diye konuştu.

Avrupa Kıtası dünyanın en demokratik kıtası olduğunu hatırlatan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "AB'de, Avrupa Konseyi ile birlikte en demokratik kurum, Avrupa Kıtası en istikrarlı, en kalkınmış kıtadır. Ama AB genişleme politikası, komşuluk politikası ne olacak? Biz maalesef Ukrayna'da çuvalladık. Bunu kabul etmemiz lazım" dedi.

"Halka dokunmak çok önemlidir" diyen Bakan Çavuşoğlu, kuru kuruya dokunmanın her zaman yeterli kalmayacağını, halkın araştırma ve geliştirmeden yararlanacağı zaman siyasetçileri de her zaman baş tacı yapacağını sözlerine ekledi.