BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

AB Bakanı Dedeoğlu'ndan şok iddia

AB Bakanı Beril Dedeoğlu, Ankara'daki saldırının dünyanın her ülkesinde istenildiği takdirde organize edilebileceğini iddia etti. Dedeoğlu, saldırıda PKK ve DAEŞ'in birlikte hareket etmiş olabileceğini söyledi.

Abone ol

AB Bakanı Beril Dedeoğlu, Ankara'daki saldırıyla ilgili olarak DAEŞ ve PKK'nın işbirliği yapmış olabileceğini iddia etti. Terör saldırısının çok profesyonel bir el tarafından organize edildiğini söyleyen Dedeoğlu, saldırıyla Türkiye'nin Suriye konusunun dışına itilmek istediğini ileri sürdü.

CNN Türk'te gündemi değerlendiren Dedeoğlu, saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi. Dedeoğlu, "Bu eylem çok daha büyük bir mesaj içeren niteliğe sahip. Yani rutin bir terör eylemi gibi değil. Örneğin dün bir polis memurumuz şehit oldu. Bu, onun ikinci planda kalmasına sebep olan bir eylem" diye konuştu.

"ÇOK PROFESYONEL BİR EYLEM"

AB Bakanı Dedeoğlu, sahibi belli olmayan bu tür eylemlerin amacının toplumda infiali, güvensizliği artırmak olduğunu söyleyen "Eylemin kendisi fail konusunda Türkiye'nin kafasının karışmasını da istemiş. Çok profesyonel bir eylem bu. Burada verilmeye çalışılan temel mesaj tam da güvensizlik ortamı yaratmak çünkü faili tanımıyorsunuz. Çok fazla kişi hedefe konmuş, belli ki çok insan ölsün istenmiş. Bu durumda yapılacak ilk şey sakin olmaktır" ifadesini kullandı.

Bu tür eylemlerin, uluslararası terörle mücadele konusundaki ittifak zincirlerini sıkılaştıracağını vurgulayan Dedeoğlu, şöyle devam etti:

"PKK yolu ile Türkiye'yi özellikle Suriye meselesinde biraz konunun dışında tutmaya çalışan bir baskı oluşturmakla ilgiliydi büyük ölçüde.

"DAEŞ-PKK ARALARINDA ANLAŞMIŞ OLABİLİRLER"

Eylemin yapılış yeri, seçilişi, hedef alınan kişilere baktığımızda bunun çok bölgeyle sınırlı bir yönü olmadığını düşündüm. Yani biraz daha DAEŞ-PKK olabilir, militanlar aralarında anlaşmış olabilirler ama başka ülkelerin parmaklarının da olduğu bir düşünceyle buna karar verilmiş gibi bir hissiyata kapıldım.

"ORTADOĞU'YA MÜDAHALENİN MUTLAKA BİR GERİ DÖNÜŞÜ OLUR"

AB Bakanı Dedeoğlu, "Türkiye'nin Suriye politikasında bir değişiklik olabilir mi?" sorusunu şu şekilde yanıtladı:

"Çatışma ortamı devam ettiğinde risk artar. Ortadoğu'ya yapılan her müdahalenin mutlaka bir geri dönüşü olur. Ben Türkiye'nin arada kalmışlıktan çok, uzlaşı için çaba sarf ettiğini düşünüyorum."

Beril Dedeoğlu, dünkü saldırıda güvenlik zafiyeti olup olmadığı yönündeki soruya, dünyanın her yerinde terör eylemine niyet edildikten sonra istenilen eylemin yapılabileceği yanıtını verdi.

"ÇATIŞMA DURUMUNUN BİTMESİ YÖNÜNDE EĞİLİM YÜKSEK"

Bakan Dedeoğlu, "Çözüm süreci konusunda umutlu musunuz?" şeklindeki soruya karşılık da silahlar patlarken çözümün çok zor olduğunu ve konuşma zemininin kaybedildiğini vurguladı. Dedeoğlu, "Topluma baktığımızda bu çatışma durumunun bitmesi yönünde bir eğilim yüksek. Bu da beni umutlu kılıyor" dedi.