BIST 1.958
DOLAR 13,61
EURO 15,26
ALTIN 794,06
HABER /  DÜNYA

7 gün direnin darbeyi yaptıralım

Mısır'da ABD'nin darbeye giden yolu böyle açtığı ortaya çıktı. 1 hafta sokakta kalın diye teşvik etmişler.

Abone ol

Mısır’da askeri darbeye giden süreçte sokaklara dökülen gruplara ABD’nin milyonlarca dolar fon akıttığı ortaya çıktı. Darbeyi yönlendiren en önemli muhalif liderlerden Saaddettin İbrahim de Amerikalıların “1 hafta sokakta kalırsanız iktidara karşı politikamızı değiştiririz” diyerek göstericileri darbeye teşvik ettiğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’ye karşı düzenlenen darbenin perdesi aralanıyor. Darbe için ABD’den Mursi karşıtı gruplara milyonlarca dolar fon aktarıldığı ortaya çıkarken, darbeyi örgütleyen gençlik harketi de Mübarek yanlısı hakimlerin yönlendirdiği ortaya çıktı. ABD’nin göstericilere ‘1 hafta sokaklarda kalın politikamızı değiştirelim’ dediği de ortaya çıktı.

ABD PARA AKITMIŞ

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile demokrasiyi geliştirme programları adı altında Mısır’da Mursi karşıtı gruplara kaynak aktardığı ortaya çıktı. Obama Yönetimi’nin İslamcıların yükselmesini dengelemek için Washington yanlısı laik gruplara ‘demokrasi yardımı’ adı altında kaynak aktarmış. Operasyonun Demokrasi Bürosu, Ortadoğu Ortaklık İnisiyatifi ve Ulusal Demokrasi Vakfı gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştiği, bu programlarla ABD’nin Ortadoğu’da yıllık 390 milyon dolarının demokrasi yardımı adı altında 1.4 milyar dolar harcama yaptığı belirtiliyor.

POLİSLER PARA ALDI

ABD’den para alanlar arasında daha önce polis teşkilatında üst düzey görev yapmış, halen şiddeti savunan Ömer Afif Süleyman’ın adı geçiyor. ‘İnsan Hakları’ adlı bir dernek üzerinden para aktarılan Süleyman’ın, Mursi’nin şiddet kulanılarak devrilmesi konusunda sosyal medya üzerinden propaganda yaptığı ortaya çıktı.Süleyman otobüslerin yakılmasından, Mursi yanlılarının kemiklerinin kırılmasına kadar şiddet içerikli mesajlar yazmış. ABD yardımı alan aktivistlerden Esra Abdülfettah da camilerin ablukaya alınması, imam ve müezzinlerden anayasaya destek verenlerin camilerden kovulmasını savunduğu ve yılık ABD’den 75.000 Dolar yardım aldığı belirtiliyor. En önemli Mursi karşıtı isimlerden Haya Partisi’nin başkanı Mısır-ABD vatandaşı Michael Meunier de hem ABD’den hem de Mübarek yanlısı işadamlarından yardım aldığı belgelendi. Meunier’in kurumu 2011’de ABD’den 873.355 dolar yardım almış.Meunier Kıptilerin Mursi karşıtı eylemler için meydanlara dökülmesinde önemli rol oynamıştı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN POLİTİKACILARA

Mısır’ın önde gelen liberallerinden Saadettin İbrahim de, Amerikalıların ‘Bir hafta caddelerde büyük protesto gösterilerini sürdürebilirseniz, Müslüman Kardeşler’e karşı politikamızı gözden geçireceğiz’ dediğini aktardı. İbrahim’in ardından bir çok politikacı da ABD’nin Mursi’ye karşı kamuoyunun kışkırtılması konusunda ABD’den destek aldıklarını söyledi.

Mübarek’in bürokratları su ve gaz vanalarını kapattı

Mısır’daki elektirik ve su kesintilerinin de Mübarek döneminden kalan bürokratlar tarafından Mursi’yi devirmek için kasıtlı olarak yapıldığı belirtildi. Darbecilere destek veren milyarder Kıpti işadamı Necip Saviris darbenin yüzü olarak sunulan gençlik hareketi Temerrüd’ü ve yine Mursi karşıtı Hür Mısırlılar hareketini maddi olarak desteklediğini, ancak bu grupların bunun farkında bile olmadığını iddia etti.

KARABORSACI AYAĞI

Mursi döneminde emekli edilen askeri yönetime yakın Anayasa Mahkemesi eski üyesi Tahani Cibali de Temerrüd hareketinin stratejisini diğer hakimlerle birlikte, askerin müdahalesine zemin hazırlamak üzere oluşturduklarını söyledi.Ülkedeki benzin sıkıntısının da Mübarek’e yakın karaborsacılar tarafından kasıtlı olarak çıkarıldığı belirtiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
12 Gezi’ci de serbest
12 Gezi’ci de serbest
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın önerisine cevap
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın önerisine cevap
CHP’ye ’’kötü niyet’’ cezası
CHP’ye ’’kötü niyet’’ cezası
Tartışmalı yasa ’’Torba’’ya eklendi
Tartışmalı yasa ’’Torba’’ya eklendi
Show TV'nin tepe ismi belli oldu
Show TV'nin tepe ismi belli oldu
Erdoğan en büyük meydanı açıkladı
Erdoğan en büyük meydanı açıkladı
Taksim Platformu kararını açıkladı
Taksim Platformu kararını açıkladı
İsrail askerleri bunu da yaptı
İsrail askerleri bunu da yaptı
12 Temmuz 2013 İngiltere Basın Özeti
12 Temmuz 2013 İngiltere Basın Özeti