HABER / EMEKLİ

65 yaş aylığı kimler alabilir şartlar neler?

65 yaş ayılığı kimler alabilir? Devletin imkanlarından biri olan 65 yaş aylığı şartları merak ediliyor. 65 yaş aylığı alma şartları detaylarıyla internethaber'de.

65 yaş aylığı kim nasıl alacak? 65 yaş aylığı almak için birçok şart bulunuyor. 65 yaşına gelmiş vatandaşlar maaş almanın koşullarını merak ediyor. Gelin hep birlikte bakalım.

Sosyal güvencesi olmayan veya alma sürecinde bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor. Yaşlılık maaşı almanın yolu kolaylaştırıldı. Yaşlılık maaşı almaya aday olan kişi daha önce ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Yeni düzenleme ile artık kişiler çocukları ile beraber değil sadece kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecek. 65 yaş aylığı alabilmek için 3 temel şart var.

65 yaş aylığı alabilmeniz için öncelikle 65 yaşı doldurmanız gerekiyor. Aynı zamanda sosyal hizmetlerden yararlanmamanız da diğer şartlar arasında.

İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak. İkinci olarak, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvencesi olmaması, yani emekli olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı almaması ve herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor. Üçüncü şart, gelir. Kişi başına düşen gelir 423 liranın altındaysa maaş bağlanıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

*Vatandaşlar öncelikle Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden BaşVuru evraklarını alacak.
*İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alacak.
*Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.
* SGK alınan belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.
*65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak.

Yorumlar1 yorum