BIST 1.390
DOLAR 8,65
EURO 10,15
ALTIN 493,67
HABER /  GÜNCEL

6 yaşında çocukla evlenilir diyen hocadan yeni açıklama

6 yaşında çocukla evlenilebilir diyen Nureddin Yıldız'dan yeni açıklama: Fıkıhda hoş karşılanmaz ama izin verilir!

Abone ol

"6 yaşındaki çocukla evlenilebilir" açıklamasıyla gündeme oturan Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nureddin Yıldız'dan yeni açıklama geldi.

Sosyal Doku Vakfı'ndan yapılan açıklamada Nureddin Yıldız'ın açıklamasının yanlış anlaşıdığı belirtilerek, sohbetin devamına ilişkin yeni video yayınlandı.

Yıldız'a çocuk evlilikleriyle ilgili gelen soruların da yayınlandığı açıklamada İslam fıkıhının çocuk yaşta evliliklere izin vermesine karşın bu durumun hoş karşılanmadığı ve tavsiye edilmediğini kaydedildi.

"6 yaşındaki çocukla evlenilebilir" açıklamasının yer aldığı sohbetin ikinci bölümünde ise Yıldız, "İnsan kendi doğurduğu çocuğu 8-10 yaşında zifaf odasına nasıl koyar? Bu anne babalar zindana atılsın teklifine sıcak bakarız" dedi.

ÇOCUK EVLİLİKLERİ KONUSUNU NEDEN AÇTI?

İslam tarihinde ve fıkhında bir şekilde yer almış ancak sonradan istismar edilmiş bir çok mesele gibi erken evlilik konusu da istismar edildiği için, günümüz İslam Alimleri bu suiistimale karşı mücadele etmektedirler. Nureddin Yıldız Hocamız da bu mücadeleyi destekleyip diri tutmak için “Çocuk Evliliği İstismardır” başlıklı sohbeti yapmıştır.

EVLENME CAİZDİR DİYOR ÇÜNKÜ...

Sohbet iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde durum tespiti, ikinci bölümde ise bu konuda yaşanan suiistimalin teşhir ve tenkiti vardır. Medyada yer alan kısım “durum tespitidir”. Evet, İslam tarihinde ve fıkhında böyle bir durum vardır ve Nureddin Hoca da bunu dile getirmiştir. Ki bu konu dört mezhep alimleri dahil herkes tarafından ortaya konulan ve teşvik edilmeyen fıkhî bir durumdur. Ancak sohbetin ikinci bölümü yani devamında ise bu meselenin nasıl suiistimal edildiği teşhir edilmekte ve tenkit edilmektedir. Maalesef sohbetin devamındaki bu bölüm, çarpıtma amacıyla yapılan haberlerde kesilerek yayınlanmamıştır. Oysa sohbetin amacı zaten bu konuda yaşanan suiistimal ve istismarı tenkit etmektir.

HOŞ KARŞILANMAZ AMA İZİN VERİLİR!

Özet metin:

”… Şeriatımız İslam’ın evliliğe ruhsat vermesi, yaş sınırı olmadan küçük çocukların da evliliğine (evlilik akti) izin vermesi ve ya velilerinin onları evlendirebileceğini söylemesi, tavsiye niteliğinde değildir. Aksine kerahetle (tiksinme düzeyinde hoş karşılanmamakla) beraber izin verdiği bir şeydir…”

Yıldız'ın sohbetinini devamı şöyle:

“… Bu hususta dinlediğimiz gibi, Kur’an’ın çok açık bir hükmü var. Hadisi şerifler var. Fukahanın bu konuda ciddi ittifakı var, mezheplere göre farklı denecek bir durum yok.

Ama, muasır ulemamız bu hususu tartışmışlardır, farklı meclislerde. Bu dersi hazırlarken, kimin ne dediğine, muasır derken son elli yıl içinde yazan, çizen, konuşan ulemayı kastediyorum. Ciddi bir şekilde araştırmışlar, çalışmışlar, dikkat çeken bir husus, bu asırda yaşayan ulema bu asrın suiistimallerine dikkat ederek, evliliğe bir alt yaş sınırı getirmenin, ciddi bir şekilde bir fitneyi önleme, laçkalığı önleme olacağını düşünüp ‘uygundur, getirilebilir, bu şeriatın hükmünü değiştirmek değildir. Bilakis çocukların heder edilmelerini, çocukların mal uğruna, şu uğruna ve ya işte, cinsel ihtiraslar uğruna heder edilmelerini engeller’ diye bir tedbir önerisinde bulunmuşlar. Buna bağlı olarak da, halkı Müslüman olan ülkeler fetva aldık diye, böyle bir genelge çıkarmışlardır…”

İnsan kendi doğurduğu çocuğu 8-10 yaşında zifaf odasına nasıl koyar ?

“…Yani Müslüman insanlar eğer, 7 yaşında 10 yaşında küçücük çocuklarını zifaf odalarına koyuyorlarsa, alimler ve devlet erbabı önce, anaların ve babaların şefkat ve merhametlerinin nereye gittiğini araştıran bir kanun çıkarsınlar o zaman. Kendi doğurduğu çocuğu insan kurda yem eder de, 8 yaşında zifaf odasına nasıl koyar?!..”

“…Şimdi buradaki bu hassasiyeti suiistimal ediyorsa Müslümanlar, babalar sırf 5-10 kuruş elde etmek için, zengin bir damat, zengin bir kayınpeder, yahut ta işte evde yeniden yüzümüz mal görsün biraz, para bizde kalsın gibi, yani 3 kuruşluk dünya menfaatine, doğurduğu kızını feda ediyorsa anneler-babalar, Müslümanlar küçük yaşta çocuk evlenmesi caiz mi, değil miden önce ‘bunlar ana mı? bunlar baba mı’ diye soru sormalıdırlar.

ZİNDANA ALINSINLAR! 

Bunlar baba mı bunlar ana mı? bunların hepsi zindanlara alınsın teklifine de sıcak bakarız.

Önce halledilmesi gereken budur. Çocuğunun üzerinden para kazanıyor olduktan sonra bir Müslüman, bunları konuşmaya gerek yok artık. O zaman bu iş bitti! Çocuğunun üzerinden para kazanan bir anne-babadan her şey beklenir demektir…”

“… Bunlar baba mı? Bunlar ana mı? ‘Bunların hepsi müşahede altına alınsın, zindanlara alınsın’ diye bir teklife de sıcak bakarız. Bu kadar evladına merhametsiz olan, evladının üzerinden servet kurmaya çalışan bir insanı da, nasıl Müslüman olarak, sen Müslümanların camisine geliyorsun diye tenkit ederiz herhalde.

ÖNCEKİ HABERLER
6 yaşındaki çocukla evlenilir dedi olay oldu
6 yaşındaki çocukla evlenilir dedi olay oldu
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Fox TV uzmanından İslam gafı sonrası özür
Fox TV uzmanından İslam gafı sonrası özür
Petrol fiyatları inanılmaz düşüş böylesi görülmedi
Petrol fiyatları inanılmaz düşüş böylesi görülmedi
10 Ocak ehliyet sınavı sonuçları ve soruları
10 Ocak ehliyet sınavı sonuçları ve soruları
Afyon hava durumu 13 ocak yarın okul tatil mi?
Afyon hava durumu 13 ocak yarın okul tatil mi?
Google'dan en yaşlı ilkokul öğrencisi için mesaj
Google'dan en yaşlı ilkokul öğrencisi için mesaj
Balıkesir 13 ocak salı yarın okul tatil mi?
Balıkesir 13 ocak salı yarın okul tatil mi?
Ahmet Davutoğlu'nu kızdıran soru!
Ahmet Davutoğlu'nu kızdıran soru!
'Suriye sınırını kapatırız ama mülteciler ne olacak?'
'Suriye sınırını kapatırız ama mülteciler ne olacak?'