BIST 10.992
DOLAR 33,03
EURO 35,85
ALTIN 2.521,07
HABER /  SAĞLIK

4 ayda 20 kilo vermek bu yöntemle mümkün

Zayıflamak isteyen kişilerin tehlikeli yollara başvurmasına gerek kalmadan sadece 4 ya da 6 ay içinde 20 kilo vermelerinin mümkün olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.

Abone ol

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kadir Dicle, mide botoksu hakkında bilgi verdi. Mide botoksunun alternatif bir yöntem olduğunu belirten Dicle, mide botoksu ile açlık hormonu salgısını azaltarak, tokluk hissi oluşturduklarını söyledi.

Botoksun yan etkisinin olmadığını kaydeden Dicle, "Botoks daha önceden de tıpta kullanılan 'botulinum' toksini ile aynı etken maddedir. Mide zayıflamada da botoksu, midenin çıkış bölümlerine ve özellikle fondus kısmına yapılarak, midenin ghiralin hormonunun salgılanmasını engelliyoruz. Mide hareketlerini de yavaşlatarak tokluk hissi fazla sürüyor. Böylelikle de hastalarımız açlık hissetmiyor. Mide botoksu olan insanlar, 4 ile 6 ayda 15 veya 20 kilo zayıflayabilmektedir. Botoks, mide balonuna çok daha iyi alternatif bir yöntemdir. Örnek olarak balon uygulamasında hastada bulantı, kusma ve şişkinlik hissi olurken, botoksta bu yan etkiler yoktur" şeklinde konuştu.

Botoksu kimler uygulayabilir?
Botoksun vücut kitle endeksi 32 ile 40 arasında olanlara rahatlıkla uygulanabildiğini belirten Dicle, vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olan hastalara ise mide küçültme ameliyatının önerildiğini kaydetti.

Mide botoksunun tercih edilme nedenlerine de değinen Dicle, "İnsanlar botoksu özellikle 'Benim 15 ile 20 kilo fazlam var ve ameliyat olmaktan da korkuyorum' diyen hastalar için botoks son yıllarda alternatif oluşturmuştur" dedi. 

Botoks yapılmadan önce hastaya endoskopik değerlendirme yapıldığını dile getiren Kadir Dicle, "Midedeki endoskopik değerlendirmede herhangi bir mide çıkışında darlık, ülser yoksa botoks yapılarak, aynı gün taburcu edilebiliyor" diye konuştu. 

Diyetisyen eşliğinde sürdürülmeli
Mide botoksun da başarı oranının yüksek olduğunu belirten Dicle, şunları söyledi: Yüzde 75 oranında başarı sağlanmaktadır. Ancak herhangi bir diyet yapmazsa veya başarısızlık durumunda botoks ikinci defa tekrarlanabilir. Özellikle ilk aylarda ayda 10 kilo vermesi mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama sonrasında hastalara herhangi bir yemek kısıtlamamız yok. Bir diyetisyen eşliğinde bu süreci sürdürmesi daha sağlıklıdır.