BIST 11.091
DOLAR 32,86
EURO 35,69
ALTIN 2.555,44
HABER /  GÜNCEL

24 Ocak yılın en depresif günü

İnternette yılın en depresif günü 24 Ocak iddiası dolaşıyor. İlk başta tuhaf gelse de okuduklarınız gerçek dedirtebilir..

Abone ol

İngiliz psikolog Cliff Arnall’ın Cardiff Üniversitesi’nde mevsimsel ruh hali değişiklikleri ile ilgili yaptığı araştırma sonucuna göre 24 Ocak yılın en depresif günü olduğunu iddia etti.

ARNALL’İN FORMÜLÜ
Arnall’ın kendi geliştirdiği bir formülle hesapladığı ‘en kötü gün,’ soğuk ve yağışlardan etkilenen insan psikolojisinin çeşitli dalgalanmalarını matematiksel olarak yorumluyor. Formül şöyle:
[H + (B-m)] x ZQ
M x HG

Denklem 7 ayrı değişkenden oluşuyor: (H) hava, (B) borç, (m) aylık maaş, (Z) yeniyıldan bu yana geçen zaman, (V) herşeyden vazgeçme girişiminden bu yana geçen zaman, (M) düşük motivasyon seviyeleri ves (HG) harekete geçme ihtiyacı.

Arnall’ın teorisine göre, günler 21 Aralık’tan itibaren uzamaya başlasa da, siklonik hava sistemleri Ocak ayında harekete geçerek Britanya üzerine kara bulut kütlelerini taşıyor.

Bu arada aile ve arkadaşlarla geçen yeni yıl kutlamalarıyla oluşan umut verici ve pozitif atmosfer yerini günlük hayatın rutinine bırakarak bu olumlu havanın yavaş yavaş dağılmasına sebep oluyor. Hava değişimi ve ruh hallerinin düşüşe geçmesi 24 Ocak gününde kesişiyor ve bu günün Britanya için en depresif gün olmasına sebep oluyor.

Londra’daki halkla ilişkiler şirketi Porter Novelli’nin basın danışmanı Alex Kennedy, Arnall’ın bu formülü bir seyahat acentesinin müşterilerin tatil planlarını hangi tarihlere denk getirdiğini incelemesi için geliştirdiğini söyledi. Kennedy, “İnsanların yapacak bir şeyleri yokken kendilerini boş ve anlamsız hissediyorlar. Fakat bir tatil programı yaptıklarında aynı zamanda kendilerine bir hedef de belirlemiş oluyorlar ve bu hayalin motivasyonuyla çalışıyorlar” diye ekledi.

24 OCAK’TA NELER OLDU?

1924 - Rusya’da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına Leningrad olarak değiştirildi.

1927 - Alfred Hitchcock’un ilk filmi The Pleasure Garden İngiltere’de gösterime girdi.

1943 - II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill’in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.

1946 - BM, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu’nu kurdu.

1959 - İstanbul Küçükyalı’da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

1961 - Marilyn Monroe ile Arthur Miller boşandılar. Çift beş yıldır evliydi.

1961 - Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes’in idamını istedi.1980 - Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.

1984 - Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.

1986 - Voyager 2 uydusu, Uranüs’ün 81.500 km yakınından geçti.

24 OCAK’TA KİMLER ÖLDÜ, KİMLER ÖLDÜRÜLDÜ?


1958 - Ord.Prof.Dr. Cemil Topuzlu, Türkiye’de modern cerrahinin kurucusu İstanbul’un eski belediye başkanı ve tıp fakültesi dekanı

1962 - Ahmet Hamdi Tanpınar, Yazar ve şair
1965 - Winston Churchill, Eski İngiltere başbakanlarından

1986 - Prof.Dr. Mehmet Kaplan, Edebiyat tarihçisi
1989 - Ted Bundy, ABD’li seri katil (d. 1946)

1993 - Uğur Mumcu, Gazeteci ve yazar (suikast)
2001 - Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır emniyet müdürü (suikast)
2003 - Umberto Agnelli, Fiat’ın başkanı

2006 - Mümtaz Sevinç, Tiyatro ve seslendirme sanatçısı
2007 - İsmail Cem, Eski dışişleri bakanı, politikacı