BIST 9.680
DOLAR 32,42
EURO 34,53
ALTIN 2.450,71
HABER /  POLİTİKA

24 Haziran sonrası yeni model kulislere sızdı

24 Haziran seçimleri sonrası bizleri neler bekliyor? Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine dair bilinmeyen ayrıntıları Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, bugünkü köşesinde yazdı.

Abone ol

24 haziran sonrası Türkiye cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yönetilecek. Peki içerikte neler var? Uygulamada hangi değişiklikler olacak? Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, konuya ilişkin Beştepe'ye yakın kaynaklardan edindiği bilgileri bugünkü köşesinde aktardı.

YENİ SİSTEMİN AYAKLARI
- Güçlü Meclis.
- Milli iradeye dayalı, etkin işleyen bir yönetim.
- Daha hızlı işleyecek ve hızlı karar alacak bir devlet sistemi.
- Bürokrasinin azaldığı hızlı ve etkili yönetim.
- Bakanlıklarda ve merkezi kamu idarelerinde tam uyum.
- Daha güçlü yerel idareler ve merkez-taşra uyumu.
- Politika ve strateji gelişmeye, izleme ve değerlendirmeye yoğunlaşan Cumhurbaşkanlığı ve merkez teşkilatı, icracı ve fonksiyonel yapıdaki bakanlıklar.

14 BAKANLIK
Bu kavramların içi yavaş yavaş dolduruluyor. MİT, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Genelkurmay Başkanlığı şimdiden Cumhur-başkanlığı’na bağlandı.

Başbakanlık’a bağlı diğer bazı kurum ve üst kurullar da Cumhur-başkanlığı’na bağlanacak. Erdoğan, yeni sistemde bakanlık sayısının azalacağını da söyledi.

Bakanlar Meclis dışından atanabileceği gibi, Ak Parti’nin yeterli vekil sayısına ulaşması durumunda istifa ettirilecek vekiller arasından da seçilebilecek.

BAKANLIKLAR BİRLEŞECEK
AB ve Dışişleri bakanlıkları, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür ayağı, Tarım, Orman ve Çevre bakanlıklarının birleştiği yeni bakanlıklar göreceğiz. Şehir ve yerel yönetimler, gençlik ve sosyal güvenlik gibi alanlar birleştirilerek yeni bakanlık yapıları kurulacak. Şu an 14 bakanlık oluşturulması düşünülüyor.

Bürokrasi, vatandaşın tek kapıdan sorununu çözebileceği biçimde, siyasetle tam uyumlu ve sorun çözme odaklı organize edilecek. Yerel yönetimlerde de belediye başkanları ve belediye meclisleri, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Modeli gibi örgütlenecek ve tam uyum sağlanacak.

BAŞKANLIK MODELİ
Bakanlıklar şu anki gibi çalışmayacak. Erdoğan, önceki akşam, her bakanlıkla ilgili Cumhurbaşkanlığı’nda ofis sistemine geçileceğini de söyledi. Bu ofisler strateji üretecek, yol haritası belirleyecek, bir nevi üst akıl olarak görev yapacak.

Bakanlıklar ise icra tarafını yerine getirecek ve etkili biçimde sorun çözecek. Vekiller kanun teklifleriyle Meclis’i çalıştıracak. Türkiye, 24 Haziran’dan sonra yepyeni bir yönetim modeliyle tanışacak. Parlamenter sisteme dönmeyi düşünenler dahil, tüm partilerin gelecek planlamalarında bu şemayı şimdiden esas alması gerekiyor.