BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

2018 AGİ tablosu ne kadar zam olacak AGİ hesaplama

2018 AGİ zammı ne kadar olacak AGİ hesaplama nasıl yapılıyor? Asgari geçim indirimi (AGİ) bu yıl ne kadar olacak merak ediliyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrası AGİ'de artacak. AGİ 2018 güncel zam tüm detaylarıyla internethaber'de.

Abone ol

Devlet tarafından tüm çalışanlara verilen AGİ 2018 bu yıl ne kadar olacak? Asgari ücretle doğru orantılı bir şekilde artan AGİ 2018 yapılacak olan son zamdan sonra yeniden artacak.

Asgari ücret 2018 AGİ ne kadar soruları araştırılıyor. Asgari ücret hesaplama nasıl yapılır? soruları milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Medeni durum ve çocuk sayısına göre değişen AGİ'nin bu yıl ne kadar olacağı merak ediliyor.

AGİ EN DÜŞÜK 143 LİRA OLACAK

1 Ocak'ta asgari ücretteki artışla, maaşlara eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) de yükselecek. Asgari ücret, artış geçen yılki gibi yüzde 8 olursa, brüt bin 919 lira 70 kuruşa çıkacak. Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi tutarı 133,31 liradan 143,97 liraya ulaşacak. En yüksek tutar ise 226,63 lira yerine 244,76 lira olacak.

AGİ NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi , bireyin veya geçim düzeyini sağlayacak bölümün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılması anlamına geliyor. Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşürülür. Başka ifadeyle devletin bir çalışana bakmakla yükümlü olduğu kişilere bakarak, çalışanın ödediği gelir vergisinin çalışana iade edilmesidir. 

AGİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12'ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır. Oran hesaplanırken çalışanın medeni durumu göz önüne alınır. Yıllık asgari ücret toplamının, işçinin kendisi için %50'si, çalışmayan eşi için %10'u, bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5'u, 3. çocuk için %10'u ve sonraki çocukların her biri için ise %5'i esas alınır. Bu oranların toplamı %85'i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Yıllık asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve sonuç 12'ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır.
 
 
 

ÖNCEKİ HABERLER
İsrail'den İran'a tehdit: O üssü başınıza yıkarız...
FETÖ Esra Erol'u aratmamış! İzdivaç için...
FETÖ Kolombiya sorumlusu orada yakalandı
Merkez Bankası'ndan yeni döviz hamlesi!
Kayıtdışı bugün var mı final mi yapacak Fox Tv yayın akışına bakın
15 asker şehit düşmüştü! Kayseri saldırısının faili MİT operasyonuyla Irak'ın kuzeyinde yakalandı
Yorumlar 1 yorum