BIST 9.645
DOLAR 32,56
EURO 34,89
ALTIN 2.431,49
HABER /  GÜNCEL

19 Mayıs tatili kaç gün-hangi güne denk geliyor güncel açıklama

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı ülkemizdeki resmi tatillerden biri. 2018 yılında 19 Mayıs haftasonu cumartesi gününe denk geliyor. Yani 19 Mayıs'ta okullar tatil mi sorusunun yanıtını arayan öğrencilere kötü haber. Bu sene 19 Mayıs tatili haftasonuna denk geliyor. 18 mayıs cuma günü ise eğitim tam gün olacak.

Abone ol

19 Mayıs tatili kaç gün, 19 mayıs resmi tatil mi sorularının yanıtı binlerce kişinin gündeminde. Ülkemizdeki resmi tatillerden biri olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bu sene haftasonu cumartesi gününe denk geliyor. Yani o gün zaten okullar tatil olacak, kamu çalışanları ve memurlar izinli olacak. Peki 18 mayıs cuma günü yani 19 Mayıs öncesi okullar yarım gün olur mu? Bu sorunun cevabı hakkında henüz resmi bir açıklama yok. Fakat geçmiş yıllara bakıldığında böyle bir uygulamanın olmadığını görüyoruz. 18 mayıs cuma günü eğiitm tam gün olarak devam edecek. Memurlar ise o gün tam mesai çalışacak.

19 MAYIS KAÇ GÜN TATİL: 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma Gençlik & Spor Bayramı 2018 yılında cumartesi günü. Bu yıl 18 Mayıs hafta içine yani cuma gününe denk geldiği için resmi tatil olması kesin değildir…

19 MAYIS’IN ÖNEMİ NEDİR: Türk Tarihinde kutlanması gereken günler vardır. Bunlardan biri 19 Mayıs 1919'dur. 19 Mayıs 1919 Anadolu'da yeni Türk Devleti'nin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin başlangıcıdır. Yüce Önder Atatürk'ün Büyük Nutkunu bu olayla başlatması, doğum gününü soranlara 19 Mayıs'ı işaret etmesi bunun kanıtı sayılmalıdır.

19 Mayıs'ın millî bayram olarak ilân edilmesi bu yargıyı daha da pekiştirmektedir. Atatürk, gerek Millî Mücadele döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde yurdumuzun birçok şehrini ziyaret etti. Bu ziyaretler, o şehirlerin mahallî övünç günleri olarak kutlandığı halde sadece 19 Mayıs yasa ile millî bayram kabul edildi.

Şanlı Türk Tarihi birçok başarılarla süslüdür. Tarihimizde yaşanmış olan bu başarılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Başarılarımızın hatırlanması ve bu başarıları elde eden insanlarımızın hatırlanması amacı ile belirli gün ve haftalarda bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir.

19 MAYIS ŞANLI TARİHİ VE ÖNEMİ: Milletçe kutladığımız bu milli bayramlar içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da vardır. 19 Mayıs tarihi bizim için çok şeyler ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle aslında Türk milletinin de kurtuluşunun başladığı gündür. Kurtuluş mücadelesinin başladığı yer olarak ta kabul edilmelidir. Atatürk’ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs’ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtı kabul edilmelidir.

Atatürk, büyük bir bilinçle hareket ederek görevlerini büyük Türkulusunun tam bağımsızlığını kazanacağı güne kadar tam manasıyla yerine getirmiştir.19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün milli mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesi, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük bir anlam katmaktadır. Atatürk’ün bu günü gençlere armağan etmesi, genç Türk Devletinin hayata yeniden adım atması anlamını da taşıdığı düşünülmelidir.

19 Mayıs sözleri kısa-uzun 19 Mayıs resimli Atatürk sözleri kolajı