BIST 1.450
DOLAR 8,36
EURO 10,17
ALTIN 497,91
HABER /  SAĞLIK

17 numara gözlük takan genç bu yöntemle sağlığına kavuştu

İleri derecede göz bozukluğu olan genç, 17 numara gözlüklerinden gözleri lazer ameliyatına uygun olmayan hastalar için uygulanan göz içi kontakt lens tedavisi ile kurtuldu.

Abone ol

Nuri Elibüyük, prematüre olarak doğdu ve bu nedenle ileri derece göz bozukluğu olduğu için 3 yaşından beri gözlük kullanıyordu. Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu tarafından muayene edilen Nuri Elibüyük'ün gözlerinin 17 numara miyop astigmatı olduğu sonucuna varıldı. Gözleri lazer ameliyatına uygun olmayan Elibüyük için göz içi kontakt lens tedavisi uygulandı. Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu tarafından ameliyat edilen Nuri Elibüyük, 17 numara gözlüklerini attı ve sağlığına kavuştu.

Göz içi kontakt lens tedavisinin özellikle lazer ameliyatına uygun olmayan hastalar için önemli bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, kısa süren bir operasyonun ardından hastaların günlük yaşantısına dönebildiğini kaydetti.

Lens gözün içine yerleştiriliyor
Kaşkaloğlu, "Nuri Elibüyük bize geldiğinde önce muayene ettik. Gözleri lazer ameliyatına uygun olmadığı gibi kontakt lens takmaya da müsait değildi. Bu nedenle kendisine göz içi kontakt lens ameliyatı gerçekleştirdik. Bu ameliyatta, hastanın kendi doğal göz merceği alınmıyor; uygulanan özel bir teknikle kontakt lens daimi olarak gözün içine yerleştiriliyor. Alınan sonuç ise hem normal kontakt lensten hem de gözlükten daha başarılı oluyor" dedi.

Ülkemizde bilinmiyor
Yüksek numaralı göz bozukluklarının insanların yaşam konforunu oldukça olumsuz etkilediği bilgisini veren Prof. Dr. Kaşkaloğlu, ülkemizde çok yaygın olarak bilinmeyen bu ameliyatın mutlaka bu konuda deneyimli hekimlerce yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Başakşehir 2 futbolcuyla yollarını ayırıyor
Bu besinlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirin
Bakan Hulusi Akar'dan önemli Suriye açıklaması
Ataköy'deki facia için 4 imama 15'er yıla kadar hapis istendi
Komagene çiğ köftenin sahibi Murat Sivrikaya İzmir'de yakalandı
Rızık açma duası cuma günü saat kaçta okunur?
Terazi 2019 burç yorumları Hande Kazanova
Aleksis Çipras şaşırttı: Türkiye'nin AB üyeliğine destek verilmeli
Cari açık rakamları açıklandı art arda 4 kez fazla verdi
Chedjou'dan Türk futbolu için acı itiraf
Yorumlar