BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 35,97
ALTIN 2.570,63
HABER /  GÜNCEL

15 yıl daha uzun yaşamak için

Şeker ve E vitamini konusundaki bildiklerimiz doğru değilmiş.

Abone ol

Alman bilim adamları şeker ve E tüketimi konusunda ilginç bir teori geliştirdi. Bugüne kadar şekerin zararları biliniyor ancak kuvvetli bir antioksidan olan E vitamininin kalp sağlığını koruduğu, diyabeti önlediği düşünülüyordu.

Jena Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, her ikisinin de minimum düzeyde tüketilmesi durumunda ömrü uzatabileceğini ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten Doktor Michael Ristow, ilk aşamada solucanlar üzerinde yapılan ve ortalama yaşam süresini yüzde 25 uzatan yöntemi şöyle açıkladı:

Vücut, enerji için glikoz (şeker) stoklarından faydalanıyor. Ancak glikoz az olduğunda farklı enerji kaynaklarına başvurmak zorunda kalıyor. Bu işlem sırasında hücrelere zarar veren ve kalp hastalığından kansere kadar birçok hastalığa neden olan serbest radikaller ortaya çıkıyor.

Bu süreç sırasında E vitamini gibi serbest radikalleri engelleyen bir antioksidan kullanıldığında ise vücut bu otomatik savunma sistemini kuramıyor ve bünye güçsüz kalıyor. Ancak bu konudaki araştırmaların devam ettiği de hatırlatılıyor.