BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  GÜNCEL

10 Haziran İngiltere basın özeti

Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan özür bekliyor. Financial Times ise "Türkiye'deki kördüğüm ekonomiye yönelik şüpheleri artırdı" diyor.

Abone ol

İngiliz Guardian gazetesi bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir çağrıda bulunuyor. Gazete Erdoğan'ın, Guardian hakkındaki "dayanaksız suçlaması" nedeniyle özür dilemesini gerektiğini yazıyor.

Guardian başyazısında, "Türkiye'nin lideri basın hakkında çirkin ifadeler kullanıyor, Guardian hakkında da yalanlar söylüyor. Belki bize bir özür borçludur" ifadelerini kullanıyor.

Başyazı, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basına ceza yağdırmayı seviyor" ifadeleriyle başlıyor.

Guardian Erdoğan'ın geçen hafta Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ı casuslukla suçlayarak tehdit ettiğini, gazeteci Mehmet Baransu'nun 52 yıl hapis istemiyle yargılandığını, Türkiye'de seçim öncesi medyaya baskı yapıldığını ve Türkiye'nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 149. sırada yer aldığını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman Die Zeit, Amerikan New York Times ve İngilizTimes gazetesinden sonra Guardian'a da saldırdığını yazıyor gazete.

Guardian, Erdoğan'ın seçimden önce Ardahan'da yaptığı konuşmada gazeteye yönelik sözlerini hatırlatıyor:

"Bakınız bir İngiliz gazetesi ne diyor biliyor musunuz? 'Tam Batılılaşmamış yoksul Müslümanların kendi ülkelerini yönetmelerine izin verilemez'. Sen kimsin ya? Sen kimsin, terbiyesiz. Haddini bil."

'Guardian, Erdoğan'ın iddia ettiği şeyleri yazmamıştır'

Guardian'ın bugünkü başyazısında ise şu satırlar var:

"Sayın Erdoğan'ın Guardian'a yönelik suçlamasının hiçbir temeli yoktur. Guardian, Sayın Erdoğan'ın iddia ettiği şeyleri söylememiş ya da yazmamıştır...Burada geçen hafta yayımlanan bir başyazıda, AKP seçmenlerinin Türk toplumunun 'daha fakir, daha az Batılılaşmış, ve daha dindar kesimlerinden' oluştuğu ancak partinin daha genç ve daha çok şehirlerde yaşayan Türklerle bağ kuramadığı söylenmişti. Türklere, Sayın Erdoğan'ın, istediği gibi cumhurbaşkanın yetkilerini artırmasını engelleme çağrısı yapılmıştı. Pazar günkü seçimlerde olan da buydu zaten."

"Guardian'a yönelik suçlama sinsice bir yalandır. Görünen o ki Cumhurbaşkanına yakın bir gazeteci bir şey uydurmuş, başkaları da bu görüşe dayanarak bazı yorumlar yapmış ve iddia sosyal medyada hızla yayılmıştır. Bu bilgiler, hiçbir şekilde kontrol edilmeden Sayın Erdoğan'ın Ardahan'daki konuşmasında yer almış, bu yalan hızla bir propogandaya dönüşmüştür."

"Gazeteciler kelimeleri seçerken dikkatli olmak zorundadır. Yanlış birşey yaptıklarında da, ki bazen yaparlar, bu yanlışı mümkün olan en kısa sürede görünür bir şekilde düzeltmelidirler. Çok ciddi durumlarda da özür dilemeleri gerekir. Guardian'ın tarihinde en uzun süre görev yapan Genel Yayın Yönetmeni CP Scott'ın deyimiyle 'Gerçekler kutsaldır'. Siyasetçilerin de kelimelerini seçerken çok dikkatli olmaları, bahsettikleri gerçeklerin doğru olması gerekir. Sayın Erdoğan hem kelimelerini yanlış seçmiş, hem de gerçeklerden bahsederken kötü bir şekilde yanılmıştır. Belki de özür dileyecektir".

'Türkiye'deki kördüğüm ekonomiye yönelik şüpheleri artırdı'

Financial Times gazetesi ise Türkiye'de seçim sonrası ortaya çıkan tabloyu "kördüğüm" olarak nitelendiri.yor Gazete, bu durumun Türkiye ekonomisinin gidişatına yönelik şüpheleri artırdığını yazıyor.

Financial Times'taki haber, gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Daniel Dombey ile Ankara'dan Funda Güler'in imzasını taşıyor.

Haberdeki fotoğrafta ise Türkiye'de bir piyango bileti satıcısı, Pazartesi günü "Çöküş" manşetiyle çıkan Sözcü gazetesini okurken görülüyor.

Financial Times'a göre "Türkiye'de risksiz tek parti iktidarının son bulması sonrası büyümeye yönelik kaygılar arttı".

Gazetedeki haber, Ankara'da 63 yaşındaki Hasan adlı bir halıcının, "Seçim sonucundan memnun değilim çünkü tek parti iktidarı yok" cümlesiyle başlıyor. Satışlarının bir süredir düştüğünü söyleyen Hasan, Türkiye'de insanların umut vadeden yeni bir hükümet kurulana dek gerçek anlamda alışveriş yapmayacaklarını düşünüyor.

Financial Times, iktidardaki AK Parti'nin 13 yıl sonra Meclis'teki çoğunluğunu yitirdiğini hatırlatıyor okurlarına. Türkiye'de yeni hükümetin kurulması için uzun süre beklenebileceğini, AK Parti'yi de sancılı bir sürecin beklediğini ekleyerek...

'Türkiye'nin ekonomik modelinin modası geçti mi?"

"Türkiye yeni siyasi statüskoya adapte olurken, başka bir soru gündeme geliyor: Türkiye'nin gelişen bir piyasa olmasına yardımcı olan ekonomik modelin modası geçti mi?" diye soruyor gazete.

Financial Times; birçok ekonomistin Türkiye'de ekonomik durgunluğun artmasını beklediğini, ülke ekonomisinin iç ve dış şoklara karşı hassas olduğunu, yatırımcıların da ekonominin dengesiz ve iç talebe fazla bağlı olmasından şikayetçi olduklarını belirtiyor.

Gazete Türkiye'nin yerine getirmesi gereken ve yabancı yatırımcıların da acilen yapılması gerektiği görüşünde oldukları reformları; rekabet gücünün, tasarruf oranının ve ihracatın artırılması olarak sıralıyor. Türkiye'nin ise şimdi bu reformları yapacak güce sahip olmayan bir hükümet kurulması olasılığı ile yaşamayı kabul etmesi gerektiğini söyleyerek...

Haber şu satırlarla sürüyor:

"Türkiye son 10 yılda kamu finansmanındaki ve ekonomik büyümedeki başarısı ile övündü. Ancak bu büyük oranda, ABD'deki ve dünyanın diğer bölgelerindeki parasal genişleme ile mümkün oldu. Bu sayede gelişmekte olan ülkelerde tüketiciler ve şirketler düşük maliyetle borçlanabildi. Fakat Türkiye'nin net kırılganlıkları var. Bunların başında da Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın yüzde 5'i oranındaki cari açığı geliyor. Bu açık büyük oranda kısa vadeli fonlarla finanse ediliyor. Türkiye'nin dış borcu da 170 milyar dolardan fazla. Ancak ABD'nin bu yıl faiz artırması bekleniyor ve bu yabancı fonların girişinin daha maliyetli olmasına yol açacak."

'Türkiye'nin sermaye çekmesi daha zor olacak'

Financial Times'a konuşan, gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük tahvil fonu Pimco'dan Francesc Balcells, "Sermaye çekmek Türkiye için birinci derecede önemli. Ancak siyasi belirsizliğin arttığı bir ortamda bu daha zor olacak" diyor ve ekliyor:

"Temel sorunlar hala ortada ve dış konjonktür Türkler için zorlu. Türkler ihracat açısından Avrupa'ya, finansman açısından ABD'ye bağlı. Bu da çok zor bir pozisyon."

Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 2,9 büyümüştü. Ancak işsizlik yüzde 11 ile son 5 yılın en yüksek düzeyine çıkmış durumda. Tüketici Güven Endeksi de son 6 yılın en düşük düzeyinde.

Financial Times; AKP'nin ekonominin yüzde 9 büyüdüğü 2011'de yüzde oy aldığı, oy oranının son genel seçime göre yüzde 9 azaldığı, mevcut ekonomik görünümün diğer partileri bırakın yapısal reformları gerçekleştirmeyi hükümete katılmaktan bile caydırabileceğini belirtiyor.

Gazeteye konuşan Princeton Üniversitesi'nden Dani Rodrik'in son gelişmelerle ilgili görüşleri şöyle:

"Hükümetteki hiç kimse ekonominin kaçınılmaz şekilde durgunluğa girmesinin sorumlusu olarak görülmek istemeyecektir. Bu nedenle kamu harcamalarını artırarak ekonomiyi canlandırmaya yönelik bir baskı oluşacak. Bu ise sadece sermaye çıkışına ve ekonominin zayıflamasına yol açacaktır."

'Önümüzdeki aylarda faizler artırılabilir'

Financial Times bununla birlikte bazı uzmanların seçimden olumlu sonuçlar da çıkardıklarını, bunların başında da yatırımcıları tedirgin eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkilerini artırma girişiminin dizginlemesi olduğunu belirtiyor.

"Erdoğan'ın faizleri yüksek tutarak vatana ihanet etmekle suçladığı Merkez Bankası'nın eli rahatlayabilir. Şimdi çok kişi; mevcut siyasi belirsizlik, ABD'deki muhtemel faiz artışı, yüzde 8'i bulan enflasyon ve Türkiye'nin dış finansman ihtiyacı nedeniyle önümüzdeki aylarda faizlerin artırılmasını bekliyor" diyor gazete.

Financial Times'taki haber, danışmanlık şirketi GlobalSource Partners'tan Murat Üçer'in yorumu ile noktalanıyor:

"Türkiye'nin seçimden önce izlediği yolla uzun vadede sürdürülebilir bir şekilde büyüyeceğine inanmıyorum. Denetim ve denge mekanizmalarının yerli yerine oturması zuun vadede büyüme açısından daha olumlu bir durum"

"Ancak birkaç çeyrek ekonominin büyümediğini hatta daraldığını konuşacağız. Daha korunmasız olduğumuza şüphe yok."

'Büyük koalisyon, Erdoğan'ı küçük düşürmeye çalışabilir'

Times gazetesi ise dış haberler sayfalarında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun dün yaptığı "MHP ve HDP ile koalisyon yapabiliriz" açıklamasına yer vermiş.

Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Alexander Christie-Miller'ın imzasını taşıyan haberde bu seçenek "büyük koalisyon" olarak nitelendirmiş.

Times, kurulması halinde böylesi bir hükümetin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tamamen küçük düşüreceğini belirtiyor.

Times'ın haberinde MHP ve HDP arasındaki derin ideolojik farklılıkların böylesi bir birlikteliği pek mümkün kılmadığı vurgulansa da, Sezgin Tanrıkulu'nun şu sözleri de aktarılıyor:

"Siyasette her şey olur. Hiçbir zaman da kapılar kapanmaz."

Times'a konuşan İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Royal United Services Institute (Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü) Türkiye uzmanı Aaron Stein ise CHP-MHP-HDP koalisyonuna peh ihtimal vermiyor.

Gazetenin haberi Stein'ın şu sözleriyle noktalanıyor:

"Eğer AKP Erdoğan'dan kurtulursa, koalisyon hükümeti kurulması için bir yol bulunabilir. Eğer Erdoğan bugüne kadar oynadığı rolü sürdürürse, yaşayabilir bir koalisyon hükümeti olmayacaktır."