YAZARLAR

1 Ocak 2017 'de Yolculuk Nereye?

Bir yolcu ve içinden hayat geçen yaşanmışlıklara…

Tarih 1 Ocak 2017
Bir yolcu ve içinden hayat geçen yaşanmışlıklara…

Oldum olası tren istasyonları, deniz iskelesi yolcu limanları,hava limanları, şehirlerarası otobüs terminalleri, beniheyecanlandıran, düşündüren, keşfeden gözlerle bakmamı sağlayanseyahat kültürünün en önemli kalkış, bekleme, uğurlama, gidişyerleridir. Yol ve yolcu hikayeleri, o mesafelere sığan ve sığmayanher ayrıntıyı önemsemişimdir. Bursa şehirlerarası otobüsterminalinde otobüs peronlarının varış noktasındaki çay ocaklarındaçayın fiyatı 1,25 TL ayrılıkların, acıların, gözyaşlarının,kavuşmaların değeri paha biçilemez.

Yorgun sabahlar, şehirler, sabaha karşı şehirlerarası bir otobüsterminalinde kendine özgü şivesiyle “çay ne kadar babam” diyenamca, otobüsüne yetişme telaşındaki teyze, çantalarını omzuna,bebeğini boynuna sarmalayan genç adam…
Çayın sıcak dumanı sabahın soğuğunu kırıyor, umutlarıdemliyor,herkes kendine yolcu... hava ayaz ve yağmurlu bir kış günübeyaz giyme söz olur siyah giyme göz olur, gel beraber gezelimmuradımız tez olur diye radyoda salına da salına da gel türküsüneotobüslerin ileri geri kalkış, duruş manevralarının sesleri eşlikediyor. Otobüslerin peron numaralarının her birinde sanki farklıbir şehrin hikayesi saklı…

Otobüslerin ön camındaki küçük panellerde 07: 00 Eskişehir,Antalya, Çanakkale, Erzurum, Muş, Van, Bitlis, Konya, Aydın, İzmir,İstanbul …
Elazığ Madenli Seyfettin Amca diyor ki; “öbür tarafa kul hakkındangitmeyelim, hesabını veremeyiz. Bunun kuruşu da bir milyonu daterazi aynı ha bir milyon ha bir kuruş”
Kaptan muavinine sesleniyor, “yolcu yolunda gerek, sonkontrollerini yaptın mı” Hatice Teyze diyor ki “bak Fatma buradankimse milli piyango almıyor Nimet ablada kuyruk var”
Çaycı Ahmet Efendi ; “Bursa’mızın suyu güzeldir, çayımızda ondangüzeldir” diyor. İşte böyle yolcuyuz bu hayatta geldik gidiyoruz,Önemli olan izimiz, geride bıraktığımız hoş bir sedamız.

2017 senesinin ülkemizde ve tüm dünyada terörün, hainliklerinsona erdiği tüm hayallerinizin gerçekleştiği, dualarımızın kabulolduğu, takvim yapraklarının da güzelliklerle dolacağı bir yılolması umuduyla Rabbim ülkemizin birliğini, dirliğini daimeylesin.
Ufak bir not: benim çayım şekersiz ve demliydi…

Tatil tadında kalın…

Yorumlar