BIST 1.543
DOLAR 7,65
EURO 9,08
ALTIN 415,90
HABER /  GÜNCEL

1 Mayıs'ta PTT açık mı olur kapalı mı-2018

1 Mayıs'ta PTT açık olur mu, yarım gün mü olur soruları her yıl binlerce kişi tarafından merak edilir. 2018 yılındaki resmi tatil günlerinden biri olan 1 Mayıs bu sene salı gününe denk geliyor. Dolayısıyla salı günü PTT şubeleri tüm gün kapalı olacak. PTT'den işlem yapmak isteyen vatandaşlar 2 Mayıs çarşamba gününü bekleyecek.

Abone ol

1 Mayıs PTT açık mı olur, kapalı mı olur sorusu her yıl birçok vatandaş tarafından merak edilir. 1 Mayıs 2018 yılındaki resmi günlerden biridir ve yurt genelinde tüm PTT şubeleri o gün kapalı olur. PTT şubelerinde işlem yapması gereken vatandaşlar 2 Mayıs çarşamba gününü bekleyecek.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ: Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de resmi tatil olarak kutlanmış ve tatil yapılmıştı. Vatandaşlar şimdi ise 1 Mayıs'ın 2018 yılında tatil olup olmadığını merakla araştırıyor. Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2018 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs Salı günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Aynı zamanda özel sektörde de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda şirketin isteğine göre tatil yapılmaktadır.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIYOR ÖNEMİ NE: İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

ÖNCEKİ HABERLER
Silopi’de ele geçirildi tam 22 adet
Erdoğan muhalefete meydan okudu salon ayağa kalktı
Salı günü bankalar açık olur mu 1 Mayıs'ta kapalı mı?
Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu!
Aşk ve Mavi 64. bölüm fragmanı nefesler tutulacak
Telefonu sinyal verdi! Tosun'la ilgili flaş gelişme
Arka Sokaklar 479. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
27 Nisan cuma hutbesi Türkiye geneli konu bugün ne?
Çavuşoğlu, ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı ile görüşecek
Abdüllatif Şener'den çok konuşulacak Abdullah Gül iddiası!
Yorumlar