eposta yazdır zoom+ zoom-

Yunan Danıştayı'ndan firari FETÖ'cü hakkında karar!

Yunan Danıştayı'ndan firari FETÖ'cü hakkında karar!

Yunanistan Danıştayı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan 8 firari FETÖ'cü askerden birini serbest bırakma kararı aldı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 19-04-2018 14:31 - Güncelleme: 19-04-2018 14:31

Yunan danıştayı, 8 firari FETÖ'cüden birini serbest bırakma kararı aldı. 8 asker 15 Temmuz darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan'a kaçmış buradan sığınma hakkı istemişti.

Yunan danıştayı, 8 firari FETÖ'cüden birini serbest bırakma kararı aldı. 8 asker 15 Temmuz darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan'a kaçmış buradan sığınma hakkı istemişti.

KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILMASINA KARAR VERİLDİ
Yunanistan'da Danıştayın, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbecilerden Süleyman Özkaynakçı'nın geçici bir süre kontrol şartıyla tekrar serbest bırakılmasına karar verdiği bildirildi.

Danıştay Başkanı Nikolaos Sakellariu başkanlığında toplanan kurul, hükümetin, Özkaynakçı'ya verilen iltica hakkına ilişkin kararın askıya alınmasına yönelik itirazını değerlendirdi. Alınan kararda, Özkaynakçı'nın tüm darbeci askerlerin iltica başvurularına yönelik Danıştay kararı açıklanana dek sıkı kontroller şartıyla serbest kalmasına hükmedildiği ifade edildi. Danıştay böylece hükümetin itirazını kısmen reddetmiş oldu. 

Özkaynakçı'nın, gözetim altında tutulduğu karakoldan salınması halinde açıklanmamak kaydıyla ikamet adresi göstermesi ve her gün karakola görünmesi şartları getirildi. Özkaynakçı'ya ayrıca yurt dışı yasağı kondu. 

Danıştay kurulunun açıklamasında, "Yönetim, alınan önlemlerin esas olarak gözaltı anlamına gelmemesi şartıyla Türk vatandaşının korunması ve etkin bir şekilde gözetimi için tüm gerekli ve uygun tedbirleri almalıdır." ifadelerine yer verdi. 

İltica talebi 2017 Aralık sonunda kabul edilen Özkaynakçı, kısa bir süre serbest kalmış, hükümetin kararın askıya alınması ve iptal edilmesi yönündeki başvurularının ardından tekrar gözetim altına alınmıştı. 

Daha sonra hükümetin itirazının, temyiz mahkemesi yerine üst mahkeme olan Danıştayda görüşülmesi kararlaştırılmıştı.  Danıştayın, darbecilerin iltica taleplerine ilişkin nihai kararını ise 4 Mayıs'ta vermesi bekleniyor. 

Öte yandan, Yunan hukukuna göre azami 18 ay olan gözaltı süresinin Mayıs sonunda dolacağı belirtildi. 

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis, darbeci 8 eski askerin bu sürenin dolması halinde serbest kalmalarının önünde herhangi bir engel bulunmadığını açıklamıştı.

TÜRKİYE'NİN ÜÇÜNCÜ İADE TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ
Yunan yargısı, Türkiye'nin üçüncü iade talebini ise geçen ay reddetmişti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Yunan Danıştayı'ndan firari FETÖ'cü hakkında karar! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR15 YORUM
  • Destan 20 Nisan 2018 08:14 Küfür tek millet olduğu için dünyadaki sömürü ve emperyalist devletler Fetö olayına inanmıyor. İnanan ülkeler çok fazla

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro