eposta yazdır zoom+ zoom-

Yol haritası için ne dediler?

Yol haritası için ne dediler?

Öcalan'ın ilk mesajlarını gönderdiği yol haritasına partilerin tepkileri ne oldu?

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-08-2009 10:27 - Güncelleme: 18-08-2009 10:27

Teröristbaşı Öcalan'ın ilk mesajlarını gönderdiği yol haritasına partilerin sözcülerinin görüşleri ilk tepkileri şöyle:

PKK kazanmış gibi müzakere yürütülüyor

Mustafa Özyürek (CHP Sözcüsü): Kürtlerin demokratik bir ulus olarak, yani ayrı bir ulus olarak tanımlandığı bir anayasa istiyor. Öz savunma gücü olan, eğitimin Kürtçe olduğu, dini örgütlenmelerinin bulunduğu, meclisini kendisinin kurduğu, belediyelerini istediği gibi örgütlediği bir demokratik Kürt ulusu. Bu bir bölünmedir, bir ayrışmadır. Bu devlet kurmanın bir ifadesidir. Bunun üniter devlet kavramıyla bağdaşması mümkün değil. Üzerinde durulacak noktalardan biri artık Öcalan’ın Türkiye’de muhatap alındığı, görüşlerinin merakla beklendiği, değerlendirildiği bir konuma gelmesi. Gelinen nokta çok vahim. Türkiye 25 yıldır dağdaki teröristle niye mücadele etti? Şimdi bu mücadeleyi sanki PKK kazanmış gibi Türkiye Cumhuriyeti devletiyle müzakere yürütüyor.

Katilin ne söylediği önemli değil

Cihan Paçacı (MHP Genel Sekreteri): 40 bin kişinin katilinin ne söylediği çok önem taşımamalıdır. Talep bir devlet kurmaya giden yolun taşlarının döşenmesidir. Bize göre Türkiye’de bölücü terör sorunu vardır, başka bir sorun yoktur. Bireysel hak ve özgürlükler dediğimizde de Kürtçe konuşan vatandaşlarımızın diğer vatandaşlardan ayrıcalığı söz konusu değildir. Bu ülkede vatandaşlık bağıyla devlete bağlı olan herkes eşittir. Bireysel hak ve özgürlükleri bir etnisiteye bağlamak doğru değildir.

İllegal yapıyı muhatap almayız

Bekir Bozdağ (AK Parti Grup Başkanvekili): Hiçbir illegal yapı ve bu yapılarla ilgili hiçbir unsur bu süreçte bizim muhatabımız değildir. Biz işimize bakıyoruz. Bu sorunun çözümü için muhatap aramıyoruz. Sürdürdüğümüz istişareler bir muhatap arayışı değildir. Bu sorun 72 milyon Türk milletinin sorunudur. İnsan kendi sorununu çözmek için muhatap aramaz. Bu irade bir devlet politikası olarak sürdürülmektedir. Çözüm arayışımızı bu çizgi üzerinde sürdüreceğiz. Çözüm yeri TBMM’dir.

PAYLAŞ tw fb gp

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro