eposta yazdır zoom+ zoom-

Yargıtay'dan bomba itiraz! 12 Eylül darbecilerinin...

Yargıtay'dan bomba itiraz! 12 Eylül darbecilerinin...

Yargıtay Başsavcılığı, öldükleri için davaları kapatılan 12 Eylül darbecileri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile ilgili mahkeme kararına itiraz etti. "Rütbeleri sökülsün" itirazı kabul edilirse emekli maaşları faiziyle geri alınacak...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-07-2018 09:24 - Güncelleme: 18-07-2018 11:22

12 EYLÜL Askeri Darbesi davasının üstünün Kenan Evren’le Tahsin Şahinkaya’nın ölümleri gerekçe gösterilerek kapatılmasının ardından, davada yeni bir gelişme yaşandı. Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, sanık generaller Evren ile Şahinkaya hakkındaki davanın düşmesi ve iki ismin rütbesinin sökülmesi talebini reddeden mahkemenin verdiği karara ilişkin ‘bozma talebinde’ bulundu.

Başsavcılık, tebliğnameyi Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mücahit Erdoğan imzası taşıyan bozma talebinde, şu ifadelere yer verildi:

ZAMAN AŞIMI DÜZENLEMESİNE AYKIRI... “Sanıklar hakkında 1632 sayılı kanunun 30 ve 31 maddelerindeki ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarma’ cezası tatbik edilmemiş, dolayısıyla sanıklar general rütbesinin vermiş olduğu hak ve yetkileri mirasçıları eliyle kullanma imkanı ortaya çıkmıştır. Bu durum ise zamanaşımı ve ölüme rağmen devam eden müsadereye tabi eşya ve maddi menfaatler yönünden davaya devam edilmesini öngören yasal düzenleme ve bozma ilamının özüne ve ruhuna aykırı olacaktır."

MİRASÇILARI MİRASINDAN FAYDALANAMAZ... "Yukarıda arz ve izah edilen sebepler muvacehesinde mahkemece yargılamaya devamla sanıkların varsa yasal mirasçılarının araştırılıp, yukarıda bahsi geçen hak ve yetkilerin mirasçıları tarafından kullanılıp kullanılmadığının da tespiti ile, buna ilişkin olarak müsadereye tabi eşya ve maddi menfaatler yönünde bir karar verilmesi gerektiği gözetilmeden eksik inceleme neticesinde yasal ve yeterli olmayan gerekçe ile yazılı şekilde hüküm kurulması bozmaya gerektirmiş olup, katılanlar vekillerin temyiz itirazları bu itibarlar yerinden görüldüğünden hükmüm bozulması talep ve tebliğ olunur.”

RÜTBELERİ SÖKÜLÜRSE NE OLACAK?.. Yargıtay savcılığının bozma talebine ilişkin davanın avukatlarından Ömer Kavili, “Temyiz talebimiz üzerine Yargıtay Savcısı, bozma talebinde bulundu. 16. Ceza Dairesi bunu ele alacak ve duruşma yapılacak. Bunun sonucunda da kamuya açık alanlardan isimleri silinecek. Emekli maaşları faiziyle geri alınacak. Çocukları da emekli general maaşından yararlanamayacak” dedi...

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Yargıtay'dan bomba itiraz! 12 Eylül darbecilerinin... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR20 YORUM
  • SAMET 18 Temmuz 2018 13:32 GEÇMİŞ OLSUN .ÖLEN ÖLÜLERDEN KENDİLERİNE ÖDENEN MAAŞ VE ÖDENEKLER NASIL GERİ ALINACAK.HAYRET ŞU YARGITAYA.İNSANIN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR.BULDULARYA ALDATILACAK MİLLETİ.AMA KENDİLERİNİ NE DERECE GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞTÜKLERİNİN BİLE FARKINDA DEĞİLLER.

    CEVAP YAZ 2 0
  • Misafir 18 Temmuz 2018 14:47 yasal mirascılarından alınacak kardeşim o kadrmı anlayışınız tıkalı. vermem diyen bu sefer reddi miras yapacak bu adamlardan ne kaldıysa kendi payına hepsi geri iade decek. bu sayede yapının yaptığı yanına kar kalmayacak.

    0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro