eposta yazdır zoom+ zoom-

Trabzon'un konuştuğu olay! Umre parasını yaktı

Trabzon'un konuştuğu olay! Umre parasını yaktı

TRABZON'da yaşayan Hasan Saraç (90), umreye gitmek için 5 yıldır biriktirdiği 1470 doları, çay ocağında buluştuğu arkadaşı Tayyar K.’ye verip, saymasını istedi. Tayyar K., parayı sahte zannederek, sobaya attı. Şok yaşayan Saraç'ın ellerinin yanması pahasına sobadan çıkardığı paralar, kullanılamaz hale geldi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 13-03-2018 04:10 - Güncelleme: 13-03-2018 04:10

Olay, merkez Fatih Mahallesi’nde bulunan çay ocağında meydana geldi. İşçi emeklisi, 12 çocuk babası Hasan Saraç, umreye gitmek için 5 yıl boyunca para biriktirdi. Gerekli işlemleri başlatmak isteyen ve biriktirdiği 1470 doları bankaya yatırmayı düşünen Saraç, çay ocağında arkadaşı Tayyar K. ile buluştu. Sayması için dolarları Tayyar K.'ye veren Saraç, paranın bir kısmını ayırmasını isteyip, geri kalanını liraya çevirerek, bankaya yatıracağını söyledi. Parayı sahte zanneden Tayyar K., Hasan Saraç’a dönerek, "Paraları sobaya atayım mı?" diye sordu. Arkadaşının şaka yaptığını düşünen Saraç'ın "At" demesi üzerine Tayyar K., elindeki dolarları sobanın içine bıraktı. Saraç'ın, paranın sahte olmadığını söylemesi üzerine Tayyar K. başta olmak üzere çay ocağındaki herkes büyük şaşkınlık yaşadı. Şok yaşayan Saraç'ın, ellerinin yanması pahasına sobadan çıkardığı paralar, kullanılamaz halde olduğu görüldü.

‘ARKADAŞIMIN CANI SAĞOLSUN’

Arkadaşının kendisine şaka yaptığını zannetmesiyle parayı sobaya attığını anlatan Hasan Saraç “Umreye gitmek için bir hesaba 1285 dolar yatırmamız lazımdı. Kahveye geldim, ellerim kirliydi. Arkadaşıma parayı sayması için verdim. O da şaka yaptığımı zannetti. Bana ‘Parayı soba atıyorum’ dedi. Ben de o şaka yapıyor, zannettim ve ‘At’ dedim. O da parayı sobaya attı. ‘Ne yaptın?’ dedim. Sobaya daldık, paraları ateşlerin içinden aldım. Ellerim de yandı paralar da yandı. Sonra arkadaşım, bu olaya çok üzüldü. Ben de üzüldüm; ama arkadaşımı teselli ettim. ‘Olsun, canın sağ olsun. Bu parayı senden istemiyorum, yeniden biriktirim’ dedim” diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Trabzon'un konuştuğu olay! Umre parasını yaktı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • TANZER AKARSU 13 Mart 2018 12:49 Ülke içindeki dolaşımdaki bütün paralar Merkez Bankası'nın denetimi ve kontrolü altındadır. Yıllar önce bir tanıdığımın başına da benzer bir olay gelmişti ve ben fueloil ile kirlenmiş olan 1380 dolar kağıt banknotu dilekce ile müracaat ederek Adana Merkez Bankası Şubesinden ( ki kendilerine bu vesileyle tekrar teşekkür ederim) TL.ye çevirtmiştim. Ayrıca Amerikan kanunlarına göre, bir banknotun % 51'inin elinde bulunması o banknotun değişimi için yeterlidir. Yani bu banknot bir amerikalı tarafından da kendi bankacılık sistemleri içinde yenilenebilir

    CEVAP YAZ 0 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro