eposta yazdır zoom+ zoom-

Suriye haritası Afrin zaferi sonrası değişti işte siyasi sonuçları

Suriye haritası Afrin zaferi sonrası değişti işte siyasi sonuçları

Suriye haritası Afrin zaferi sonrası merak konusu oldu. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı 58. gününde zaferle sonuçlandı. Afrin destanını siyasi sonuçlarını Miliyet yazarı Mehmet Tezkan yazdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-03-2018 09:03 - Güncelleme: 19-03-2018 09:03

Afrin zaferi sonrası Suriye haritasında renkler değişti. PYD'nin hakim olduğu ve sarıyla temsil edilen terör örgütünün Afrin bölgesi artık yeşile boyandı. Afrin'de yazılan destanın siyasi sonuçlarını Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Tezkan bugünkü köşesinde ele aldı. TSK'nın kurşun atmadan Afrin'e girmesinin ve YPG/PKK karışımı güçlerin Afrin’den kaçmaya mecbur bırakmasının çok büyük başarı olduğuna dikkat çeken Tezkan, "sonra ne olacak?" sorusuna şu yanıtı veriyor:

SURİYE'DE 3 BÖLGELİ YAPI OLUŞACAK: "El Bab’da ne olduysa Menbiç ve Afrin’de de o olacak.. Kaçan Suriyeliler evlerine geri dönecek..  TSK destekli ÖSO güvenliği sağlayacak, hayat hızla normal-leştirilecek.. Bunun anlamı şu.. Suriye’de fiilen üç bölgeli bir yapı oluşacak..

- Rusya ve İran’ın desteklediği Şam’ın hakim olduğu bölge..
- ABD’nin sorumluluğunda olduğu PYD/YPG bölgesi..
- Türki-ye’nin desteklediği  ÖSO’nun etkin olduğu bölge..

İlelebet mi? Değil.. Ama çok uzun süre bu fiili durum değişmeyecek.. Anlaşma olsa bile, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda el sıkışılsa bile, fiili durum uzun süre değişmeyecek..

Çünkü büyük felaket yaşandı.. İç savaşın yarası kolay kolay sarılmaz.. Kentler neredeyse yerle bir.. Binalar yıkık dökük..  Kaçanların geri dönmesi için oraların yeniden inşası lazım.. Hemen olacak iş değil..

ANKARA'NIN ELİ KUVVETLENDİ: Daha da önemlisi kaçanların geri dönmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri lazım.. Birilerinin güvence vermesi lazım.. Afrin’in temizlenmesinden sonra Ankara’nın eli kuvvetlendi..  Ankara dayatmalara boyun eğmeyeceğini gösterdi..

Mehmet Tezkan'ın yazısının tamamı

BUGÜN İTİBARİYLE SURİYE'NİN KUZEY BATISI

AFRİN'DE HAREKAT BAŞLAMADAN ÖNCE SURİYE HARİTASI

Zeytin Dalı harekatı başlamaran önce 2018 başında yayınlanan Suriye haritası böyleydi. Ülkeni kuzey batı bömümünde terör örgütü YPG, sarı renkli alanı kontrol ediyordu.

Afrin’de Öcalan posterleri böyle parçalandı

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Suriye haritası Afrin zaferi sonrası değişti işte siyasi sonuçları haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • mehmet 19 Mart 2018 11:06 hani abd israil bunlara akdenize kadar uzanacak devlet kuracakti?

    CEVAP YAZ 1 5

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro